18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

200-lecie polskiej szkoły we Lwowie

Ocena: 0
1019

– Wszyscy tutaj zgromadzeni pragniemy ogarnąć swoją modlitwą szkołę im. św. Marii Magdaleny, wypraszając dla niej błogosławieństwo Boże, orędownictwo jej patronki, prosząc by pracownicy i uczniowie służyli Bogu i Ojczyźnie poprzez swoją codzienną mozolną pracę – życzył abp Mieczysław Mokrzycki 16 kwietnia podczas Mszy świętej w kościele św. Marii Magdaleny we Lwowie.

2016-04-18 15:51
kcz (KAI Lwów) / Lwów, mz

Eucharystią rozpoczęto obchody jubileuszu 200-lecia polskiej szkoły nr 10, położonej obok świątyni.

Metropolita lwowski zaznaczył w homilii, że uroczystość ma charakter dziękczynny i jest hołdem składanym założycielom szkoły, pedagogom, pracownikom różnego szczebla i absolwentom.

Abp Mokrzycki nawiązując do pięknego świadectwa jakie dał św. Jan Paweł II w 1991 r. podczas spotkania z nauczycielami, katechetami i uczniami we Włocławku, wspominając swoje szkolne lata, powiedział: „I nam trzeba pochylić się nad przeszłością. Nie jest ona fikcją lecz rzeczywistą historią pisaną w różnych okresach jakie doświadczyła ta szkoła i ludzi”. Hierarcha zauważył, że szkoła to nie tylko historia, ale to również współczesność, która wpisuje się dzisiaj w historię Ukrainy a zwłaszcza miasta Lwowa.

Podczas Mszy świętej abp Mokrzycki poświęcił nowy sztandar szkoły, ponieważ poprzedni zaginął w czasie II wojny światowej.

Szkoła im. św. Marii Magdaleny jest najstarszą placówką edukacyjna we Lwowie. W 1816 r. znalazła dla siebie siedzibę przy kościele św. Marii Magdaleny, dawnym klasztorze dominikańskim i nosiła nazwę „Lwowska Trywialna Szkoła im. Św. Magdaleny”. – Mimo tego, że później szkoła otrzymała nowe budynki i opuściła mury klasztoru, to ciągle istniała jako szkoła im. św. Marii Magdaleny. Przez cały czas swojego istnienia językiem wykładowym w szkole był język polski. W 1946 r. jej nazwę zmieniono na „Lwowska ogólnokształcąca szkoła nr 10”. Dopiero w 2013 r. Rada Miejska Lwowa przywróciła szkole jej historyczne imię. Jest to jedna z dwóch polskich szkół średnich ogólnokształcących w tym mieście – przypomniała w rozmowie z KAI Marta Markunina, dyrektor szkoły.

Po zakończeniu Mszy świętej wyraziła wdzięczność abp. Mokrzyckiemu za stałą duchową opiekę Kościoła katolickiego nad szkołą, która jest dumna też z tego, że wielu z jej uczniów zostało powołanych do stanu duchownego. Kilku jej absolwentów było też koncelebrze.

W uroczystości uczestniczyli również konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur oraz delegacje z Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter