18 kwietnia
niedziela
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

20. rocznica ŚDM w Rzymie. Słowa św. Jana Pawła II nadal aktualne!

Ocena: 5
486

20 lat temu, podczas Światowych Dni Młodzieży w Rzymie, św. Jan Paweł II spotkał się z ponad dwoma milionami młodych ludzi z całego świata na polach Tor Vergata. Nazwał ich „stróżami poranka”, zaapelował, aby powiedzieli „tak” Chrystusowi i nie dali się pochłonąć przeciętności. Te słowa Papieża stały się programem dla całego pokolenia.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

W sierpniu 2000 roku na 15. Światowe Dni Młodzieży przyjechali młodzi katolicy ze 160 krajów. To był jeden z największych takich zlotów w ich historii.

Młodzież nocowała na kempingach, w domach pielgrzyma, w budynkach udostępnionych przez władze miasta, w szkołach i klasztorach.

Całe Wieczne Miasto wypełniło się tłumami pielgrzymów z całego świata, wśród których były też dziesiątki tysięcy Polaków. Spotkania ze św. Janem Pawłem II odbyły się w kilku miejscach stolicy: na placu Świętego Piotra, przed bazyliką Świętego Jana na Lateranie i na terenie kampusu uniwersytetu Tor Vergata.

Na murawie antycznego stadionu Circus Maximus między Palatynem a Awentynem ustawiono 300 konfesjonałów, w których kapłani spowiadali młodzież w wielu językach.

Kluczowymi wydarzeniami Światowych Dni Młodzieży było nocne czuwanie ze św. Janem Pawłem II na Tor Vergata 19 sierpnia. Papież nazwał wówczas młodych wierzących „stróżami poranka, czuwającymi o świcie trzeciego tysiąclecia”.

Widzę w was „stróżów poranka” o świcie tego trzeciego tysiąclecia. W pierwszej połowie gasnącego teraz wieku młodzi tacy jak wy zwoływani byli na zgromadzenia, by uczyć się nienawidzić. Wysyłano ich, by walczyli jedni przeciw drugim. Różne świeckie mesjanizmy, które usiłowały zastąpić nadzieję chrześcijańską, okazały się potem prawdziwymi piekłami. Dziś przybyliście tutaj, by potwierdzić, że w nowym stuleciu nie dacie się użyć jako narzędzia przemocy i zniszczenia. Bronić będziecie pokoju, płacąc za to własnym życiem, jeśli będzie trzeba.  Nie pogodzicie się ze światem, w którym inne istoty ludzkie umierają z głodu, pozostają analfabetami, nie mają pracy. Będziecie bronić życia w każdej chwili jego ziemskiego rozwoju. Będziecie się starali ze wszystkich sił czynić tę ziemię coraz bardziej nadającą się do zamieszkiwania dla wszystkich

– mówił do młodych św. Jan Paweł II.

Jednym z uczestników tamtego spotkania był obecny przewodniczący włoskiego Forum Rodzin, mąż i ojciec pięciorga dzieci.

Mam u Jana Pawła II dług, którego nie potrafię spłacić inaczej, jak tylko swoim życiem

– powiedział papieskiej rozgłośni Gigi De Palo.

Bez wątpienia jesteśmy pokoleniem JPII. To, że dzisiaj jesteśmy ojcami i matkami, że mamy szczęśliwe życie, w dużej mierze zawdzięczamy jemu. Słuchałem wówczas Papieża na polach Tor Vergata razem z moją przyszłą żoną. Jego słowa były pewnego rodzaju programem na trzecie tysiąclecie, ale czuło się także, że są skierowane do każdego z osobna. Zrobiły na nas kolosalne wrażenie. Takich słów nie da się po prostu przemilczeć, trzeba się było jakoś do nich odnieść

– podkreślił Gigi De Palo.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 18 kwietnia

III Niedziela Wielkanocna
Sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!»
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 24,35-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Gdzie szukasz Jezusa? (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter