25 października
poniedziałek
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

18 września powstanie pierwsze w diecezji szczecińsko-kamieńskiej sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego

Ocena: 0
621

Do Kobylanki k. Stargardu (archidiecezja szczecińsko-kamieńska) 18 września przybędzie delegat papieża Franciszka abp Jan Pawłowski, aby tamtejszy kościół parafialny św. Antoniego z Padwy w ustanowić pierwszym w tej diecezji sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość odbędzie się sześć dni po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Od lat w świątyni prowadzonej przez salezjanów trwają modlitwy o beatyfikację Prymasa.

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Kard. Stefan Wyszyński przyjaźnił się z pierwszym proboszczem i założycielem parafii w Kobylance, ks. Piotrem Głogowskim - mówił już w maju w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną obecny proboszcz parafii, salezjanin ks. Paweł Żurawiński tłumacząc decyzję powstania tam sanktuarium Prymasa Tysiąclecia. Dodał, że podczas swoich wizyt na Pomorzu Zachodnim kard. Wyszyński lubił zawsze zatrzymywać się w Kobylance, zaś wielkim wydarzeniem w życiu parafii była oficjalna wizyta kardynała w parafii w listopadzie 1957 r.

W 2017 r. rozpoczęła się peregrynacja po parafii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, podarowanego wtedy przez prymasa. W jej trakcie powstała idea, żeby kościół otrzymał tytuł bł. Stefana Wyszyńskiego i został archidiecezjalnym sanktuarium błogosławionego.

Na okoliczność mianowania kościoła w Kobylance sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego ks. kanonik Eugeniusz Leda z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentował relikwie Prymasa Tysiąclecia, które znajdą się w przyszłym sanktuarium w Kobylance. O zbliżającej się uroczystości przypomnia także przykościelna wystawa.

Uroczystość 18 września rozpocznie się o godz. 16.00. Transmisję przeprowadzą TVP3 Szczecin i TV Niepokalanów.

Drugim kościołem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, którego patronem zostanie bł. Stefan Wyszyński, będzie świątynia w Chominie w powiecie kamieńskim. Obie konsekracje są elementami archidiecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, która odbyła się 12 września w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

+++++++++++++++

Cud, który posłużył do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, także związany jest z diecezją szczecińsko-kamieńską. Dotyczy s. Nulli ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Gdy w 1986 r. wstępowała ona do wspólnoty, modlitwa o beatyfikację kard. Wyszyńskiego była w niej już obecna.

W lutym 1988 r. s. Nulla Lucyna Garlińska przeszła rozległą operację związaną z wykrytym u niej rakiem tarczycy. Podczas zabiegu w Szczecinie, gdzie siostra wówczas pracowała, lekarze usunęli zmiany nowotworowe oraz dotknięte przerzutami węzły chłonne. Niestety choroba wciąż się rozwijała, dlatego w 1989 r. leczeniem siostry zajęło Centrum Onkologii w Gliwicach. Terapia nie przyniosła jednak efektów, a w gardle wytworzył się pięciocentymetrowy guz.

Założycielka nowego zgromadzenia s. Helena Christiana Mickiewicz zmobilizowała współsiostry i inne osoby do intensywnej modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Modlitwa prowadzona była dziewięć razy w ciągu jednego dnia i trwała nieprzerwanie przez kilka tygodni.

W bardzo dotkliwie przeżytej przez s. Nullę (intensywny krwotok) nocy z 14 na 15 marca 1989 nastąpił przełom, guz zaczął się cofać. Operacja się nie odbyła. Już 21 marca siostra Nulla opuściła szpital. Odbyła przewidziany prawem nowicjat, złożyła śluby i pracuje w zgromadzeniu do dziś.

Czytaj także: Zuzela - pierwsze w Polsce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 13,10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter