5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

17 maja - Msze św. dziękczynne za św. Jana Pawła II (Archidiecezja Warszawska)

Ocena: 0
386

Msze święte dziękczynne za św. Jana Pawła II we wszystkich parafiach oraz diecezjalne dziękczynienie w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w niedzielę 17 maja - tak archidiecezja warszawska uczci 100. rocznicę urodzin papieża Polaka.

Fot. Archidiecezjalne Centrum Informacji, archwwa.pl

Kard. Kazimierz Nycz w niedzielę 17 maja o 9.00 odprawi Mszę św. „radiową”, transmitowaną przez Polskie Radio z bazyliki Świętego Krzyża. Następnie o godz. 11.00 bp Piotr Jarecki będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii w archikatedrze warszawskiej, która będzie miała charakter diecezjalnego dziękczynienia za Jana Pawła II z okazji jego 100. urodzin

W kościołach, w których przechowywane są relikwie św. Jana Pawła II tego dnia będzie można je uczcić, choć ze względu na epidemię koronawirusa nadal niemożliwe będzie ich ucałowanie. Relikwie św. Jana Pawła II posiadają m.in. Świątynia Opatrzności Bożej, kościół środowisk twórczych w Warszawie czy franciszkańskie parafie: Matki Bożej Anielskiej na Mokotowie oraz św. Antoniego przy Senatorskiej.

We wszystkich parafiach Archidiecezji Warszawskiej w niedzielę 17 maja zostaną odprawione dziękczynne Msze święte z okazji 100. rocznicy urodzin papieża. Wierni będą dziękować Bogu za życie i pontyfikat Jana Pawła II. Wysłuchają też listu pasterskiego prezydium Episkopatu Polski przygotowanego specjalnie na tę okoliczność.

W wielu świątyniach zostaną wyeksponowane i udekorowane wizerunki świętego papieża. Przy współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II niektóre parafie przygotowały okolicznościowe wystawy. Będzie je można obejrzeć m.in. na Ursynowie w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego i innych. Swojego patrona uczci też pierwsza w Archidiecezji Warszawskiej parafia św. Jana Pawła II na Bemowie.

W sam dzień 100. urodzin Jana Pawła II, 18 maja kard. Nycz odprawi Mszę św. dla społeczności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jej stypendyści - uczniowie i studenci nazywani bywają „żywym pomnikiem” Jana Pawła II a metropolita warszawski przewodniczy Radzie tej Fundacji. Eucharystia rozpocznie się o godz 20.30 w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego na Bielanach.

W Warszawie rocznicę papieskich urodzin upamiętnią również wydarzenia, przygotowywane przez Centrum Myśli Jana Pawła II, w tym inauguracja portalu jp2online.pl. Ponownie otwarte zostało już Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które można zwiedzać poznając postacie wielkich Polaków.

Papieskie urodziny uświetnią również koncerty przygotowane specjalnie na tę okazję. W poniedziałek 18 maja o godz. 18.00 TVP1 i Polskie Radio w programie I wyemitują koncert pt. “Santo Subito. Prorok naszych czasów”.  Widowisko muzyczne, zostało przygotowane z udziałem znanych artystów i ma przybliżyć najważniejsze przesłania pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Kolejne części koncertu przypomną nam wyzwania, które postawił przed nami Papież Polak i wskazówki, którymi możemy się kierować w życiu

– zapowiada Jan Edmund Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, które jest organizatorem widowiska.

W hołdzie Janowi Pawłowi II wystąpią również artyści Polskiej Opery Królewskiej. 18 maja o godz. 19.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie wykonają utwory sakralne Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta i Cesara Francka oraz pieśni religijne Stanisława Moniuszki z towarzyszeniem organów. Transmisja koncertu “Non abbiate paura. Nie lękajcie się” będzie dostępna na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej.

W niedzielę 17 maja o godz. 11.00 zostanie przeprowadzona transmisja Mszy świętej z kościoła seminaryjnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter