5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

15 lat tygodnika "Idziemy" (opis wydarzenia, zdjęcia, video)

Ocena: 3.9959
1326

Mszą św. dziękczynną, której w Katedrze Warszawsko-Praskiej przewodniczył bp Romuald Kamiński, rozpoczęły się obchody 15. rocznicy powstania tygodnika „Idziemy”.

Fot. Wojciech Łączyński

Zebranych powitał redaktor naczelny tygodnika ks. Henryk Zieliński. Biskupa Kamińskiego prosił o dalsze wytrwałe wsparcie, mówiąc, że „wciąż potrzebujemy opieki, bo do pełnoletniości jeszcze nam trochę brakuje”. Podziękował też jego poprzednikom, szczególnie abp Sławojowi Leszkowi Głódziowi, który podjął decyzję o powstaniu pisma.

W swej homilii, ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej podkreślił, że „co jakiś czas trzeba się zatrzymać i zastanowić, czy to co robimy ma sens i przynosi owoce. Tak przecież robią pielgrzymi, a my jesteśmy ludem pielgrzymim. Potrzeba nam, tak jak na pielgrzymce, zatrzymać się dla odpoczynku, aby się posilić. Także ten postój służy refleksji, czy nie trzeba zweryfikować swojej drogi. Podobnie i w tym, co dziś jest naszą szczególną cząstką tego eucharystycznego spotkania, kiedy staramy się spojrzeć na te 15 lat”.

Rozważając kwestię Bożego miłosierdzia, związaną z czytanym w tą niedzielę fragmentem Ewangelii, bp Kamiński wskazał na potrzebę zrozumienia i przyjęcia wskazanej przez Chrystusa postawy.

Tygodnik „Idziemy” różnymi ścieżkami prowadzi nas na główny trakt, żebyśmy jako pielgrzymi jak najrychlej dotarli gdzieś z tych bocznych rubieży na ten utwardzony, prosty, wiodący do nieba trakt, gdzie tą siłą pociągową, jakby pasem transmisyjnym jest właśnie rozumienie miłosierdzia. Trzeba przyznać, że ta posługa tygodnika „Idziemy” była, jest i daj Boże będzie owocna. Nie sposób zsumować osiągnięcia tygodnika. To tajemnica tysięcy, tysięcy serc

– podkreślił. – Tak byśmy sobie życzyli, aby ten szczególny pomocnik duszpasterski służył na następne lata – dodał.

Po zakończeniu Mszy św. ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ wygłosił referat na temat „Kościół w mediach, media w Kościele”. Podkreślił, że Kościół ze swojej natury jest medialny, gdyż ma do przekazania światu wiadomość dla każdego. Jak podkreślił, od dawna w Kościele trwa dyskusja, czy potrzebne są własne media – co stwarza ryzyko powstania swoistego „getta medialnego”, czy też Kościół powinien współpracować ze wszystkimi mediami – co z kolei może prowadzić do utraty przez niego swojego głosu. Wniosek właściwie jest jeden: trzeba korzystać z obu dróg. Dodał, iż nie udało się stworzyć mocnych, ogólnopolskich mediów katolickich, co w jakiejś mierze jest efektem pluralizmu Kościoła w Polsce. Trudno więc mówić o jakiejś jednolitej polityce medialnej Kościoła, a nawet o istnieniu katolickiej opinii społecznej. Mówiąc o tygodniku „Idziemy” podkreślił, że pismu „udaje się łączyć katolicką powszechność Chrystusowej ewangelii z konfrontowaniem się ze współczesnym światem, także w jego społeczno-politycznym wymiarze”.

Czytaj także: Ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ: "Kościół ze swej natury jest medialny"

Podczas uroczystości wręczona została nagroda tygodnika „Idziemy” – „Wstańcie, chodźmy!”. Ks. Henryk Zieliński podkreślił, iż nazwa nagrody jest tytułem przedostatniej książki św. Jana Pawła II i zarazem symbolem wierności i służby prawdzie. Statuetkę z rąk bp. Kamińskiego otrzymał dr Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny „Teologii Politycznej”, współzałożyciel Fundacji św. Mikołaja, pomysłodawca i współtwórca uruchomionego w tym roku Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie. Laudację na jego cześć wygłosił ks. prof. Jacek Grzybowski.

Czytaj także: Dariusz Karłowicz uhonorowany nagrodą "Wstańcie, chodźmy!"

Wręczono również specjalne medale osobom, które wsparły tygodnik „Idziemy” podczas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Wyróżnienia te otrzymali: ks. Waldemar Turek ks. Prof. Waldemar Chrostowski, ks. Marcin Iżycki, ks. Jerzy Mackiewicz, ks. Bernard Czerwiński, ks. Paweł Trazciński, ks. Andrzej Jakubaszek, ks. Mariusz Zieliński, dr Izabela Pakulska, mec. Edyta Pisarczyl, reprezentująca SuperDrob Randa Ombach, Maria i Leszek Oklesińscy, Bogusław Piwko, Piotr Śwotalski i Tomasz Wilk.

Po uroczystości, redakcja i zaproszeni goście w podziemiach katedry spotkali się przy poczęstunku i okolicznościowym torcie.

Czytaj także: o 15-leciu Tygodnika Idziemy napisali:

>> Diecezja Warszawsko-Praska: 15-lecie Tygodnika Idziemy (foto, video)

>> KAI: 15 lat Tygodnika Idziemy

>> Radio Warszawa: 15-LECIE „IDZIEMY”

>> Teologia Polityczna: Dariusz Karłowicz laureatem nagrody „Wstańcie, chodźmy!”

>> KAI: Redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” podsumowuje 15-lecie działalności pisma

>> Poranek Siódma9: Ks. Henryk Zieliński: Czytelnicy Tygodnika „Idziemy” są naszym ogromnym wsparciem

>> Radio Warszawa: KS. HENRYK ZIELIŃSKI O 15-LECIU „TYGODNIKA IDZIEMY”

>> Teologia Polityczna: Ks. Henryk Zieliński: Tygodnik „Idziemy” jest odosobnionym fenomenem