4 października
wtorek
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Zawsze znajdą się ci, którzy chcą się podzielić"

Ocena: 0
867

– To wielka i piękna cecha – zaznaczył w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podsumowując wczorajszy 17. Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

fot. arch. ks. Leszka Kryży

Ofiary zebrane w niedzielę we wszystkich polskich parafiach zostaną przeznaczone na dofinansowanie projektów, które napływają ze wszystkich krajów byłego Związku Radzieckiego do Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Zebrane pieniądze będą wpłacane na konto Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Na podsumowanie wszystkich datków trzeba jeszcze poczekać.

– Jak każdego roku, powinniśmy uzbierać ok. 2,5 mln zł i będziemy je mogli przeznaczyć na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Mamy nadzieję, że to się uda – powiedział KAI ks. Leszek Kryża.

Dodał, że bardzo cieszy się z dużego odzewu na akcję. – Mamy nadzieję, że przełoży się to na konkretne wsparcie i solidarność. Choć jest tyle różnych zbiórek i okazji, zawsze znajdą się ci, którzy chcą pomóc, podzielić się. To jest wielka i piękna cecha – podkreślił duchowny.

Ks. Kryża zaznaczył, że coroczna zbiórka w drugą niedzielę adwentu to wydarzenie niezwykle ważne dla Kościoła na Wschodzie. – Dzięki temu możemy realizować projekty, a przypomnę tylko, że każdego roku wpływa ich do nas ok. 400. Mamy nadzieję, że w tym roku, zbiórka będzie na tyle udana, że będziemy mogli na te projekty pozytywnie odpowiedzieć – stwierdził.

W ubiegłym roku Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przekazał wsparcie finansowe w wysokości blisko 2,25 mln zł. Oprócz wsparcia przekazanego ordynariuszom diecezji Kościoła katolickiego na Wschodzie (15 tys. zł dla każdej diecezji), pomoc finansowa została przeznaczona na wsparcie wyjazdów i spotkań formacyjnych dzieci i młodzieży (ponad 333,5 tys. zł), w tym blisko 89 tys. zł dofinansowania udziału w ŚDM Kraków 2016.

Pieniądze przeznaczone zostały także na pomoc liturgiczną, m.in. zakup tabernakulów, naczyń, szat i ksiąg liturgicznych (ponad 296 tys. zł), pomoc katechetyczną, m.in. zakup Pisma Świętego, modlitewników, książek, rozwój mediów katolickich (ponad 284 tys. zł), dofinansowanie prac remontowo-budowlanych w wysokości ponad 483,5 tys. zł, wyposażenie i funkcjonowanie ośrodków duszpasterskich, klasztorów, świetlic środowiskowych, przedszkoli i domów opieki – blisko 478 tys. zł.

Ponadto obecnie finansowane są stypendia dla 16 osób ze Wschodu studiujących w Polsce, przeznaczając na ten cel ok. 42 tys. zł w roku akademickim 2016/2017. – Łącznie w 2016 roku dofinansowano 312 projektów – informuje ks. Leszek Kryża.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie istnieje od 1989 r. Jest stałym Zespołem Episkopatu Polski. Jego zadaniem jest opracowywanie sposobów pomocy duchowej oraz materialnej Kościołowi na wschodzie. W skład Zespołu wchodzą biskupi wyznaczeni przez KEP oraz dyrektor biura. Zespół rozpatruje tylko te prośby o pomoc napływające z Kościoła katolickiego na Wschodzie, które mają poparcie miejscowego biskupa diecezjalnego. Bazę finansową stanowi zbiórka do puszek w drugą niedzielę Adwentu oraz ofiary i darowizny przeznaczone na pomoc Kościołowi na Wschodzie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Wtorek, XXVII tydzień zwykły, wspomnienie św. Franciszka z Asyżu
Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego
i zachowują je wiernie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10,38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter