26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo" - 102. rocznica Bitwy Warszawskiej - Ossów

Ocena: 5
626

Na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. w Ossowie odbyły się centralne uroczystości 102. rocznicy Cudu nad Wisłą. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Gerhard Müller, koncelebrowali biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, ks. generał Sławomir Żarski oraz kapłani z diecezji warszawsko-praskiej.

Fot. Marcin Tafejko

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych, parlamentarnych, samorządowych oraz wojska.

Na początku Mszy św. słowa powitania wygłosił bp Romuald Kamiński.

Wielce czcigodna i dostojna wspólnota, której dziś przewodniczy kardynał Gerhard Ludwig Müller, niedawno prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, wybitny teolog i ten, który – tak myślę – miłuje naszą Ojczyznę. W dniu 15 sierpnia, w dniu Wniebowzięcia Matki Najświętszej, w dniu, w którym nasza diecezja obchodzi uroczystość patronalną, ale także jesteśmy w 30. roku istnienia – jak mówi biskup Kazimierz – ciągle młodej diecezji, chcemy z całego serca wypowiedzieć Bogu wyrazy wdzięczności za wszystkie jego łaski i dzieła, które uczynił w naszej historii, a do takich należy rok 1920. Pragniemy, aby owoce tamtego zwycięstwa były żywe i w naszym pokoleniu, to znaczy, żebyśmy byli mądrzy tamtym zwycięstwem. Pragniemy nie tylko Bogu dziękować, ale prosić Go, aby obdarzał nas i cały świat pokojem. Dzisiaj jeszcze bardziej rozumiemy tę potrzebę. Pragniemy prosić Pana Boga przez przyczynę Matki Bożej Łaskawej i Zwycięskiej, aby dał nam łaskę ciągłego nawracania, czyli coraz lepszego rozumienia istoty naszego osobistego powołania, ale także powołania ludów i narodów. Jesteśmy bowiem dziećmi Bożymi, tworzymy rodzinę ludzką.

– mówił bp Romuald Kamiński.

Księże Kardynale, jesteśmy naprawdę ogromnie wdzięczni. Mogę tylko wspomnieć, że 102 lata temu także przedstawiciel Stolicy Apostolskiej był tutaj na tych polach. Bardzo żywo interesował się i przeżywał wszystko to, co się wtedy działo. To był arcybiskup Achille Ratti, ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce. My świętujemy to już trzeci dzień, bo taki jest porządek wydarzeń, dziś jest dzień centralny tych uroczystości. Prosimy Cię, abyś pomodlił się i pobłogosławił nasze wojsko – to jest dzisiaj ich święto. Wszystko po to, abyśmy żyli w świecie uporządkowanym, spokojnym, pojednani między sobą; byśmy na co dzień wypełniali Ewangelię, którą przyniósł nam Pan Jezus.

W wygłoszonej homilii kard. Gerhard Müller wskazywał na Maryję jako naszą orędowniczkę w niebie.

W dniu Pięćdziesiątnicy, po tym jak zmartwychwstały Pan zasiadł po prawicy Ojca, zesłał Ducha Świętego na apostołów, którzy wraz z Maryją, matką Jezusa, przygotowywali się do tego wydarzenia na początku historii Kościoła. Ojcowie Soboru Watykańskiego Drugiego podsumowują swój opis zadania Maryi w ekonomii zbawienia tymi słowami: „Na koniec Niepokalana Dziewica, zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego, Pana panującego oraz zwycięzcy grzechu i śmierci” (Lumen gentium 59). Dlatego jako członkowie Ciała Chrystusa pielgrzymujący do niebieskiego Jeruzalem, możemy kierować do niej nasze prośby. Jest bowiem z Chrystusem w niebie. Na czele niebieskiej komunii wszystkich świętych jednoczy się z naszymi modlitwami. Poleca więc nas samych, nasze rodziny, nasz naród, wszystkie ludy i cały Kościół Bogu Ojcu przez swego Syna w Duchu Świętym.

Kierując nasze prośby do Boga, współuczestniczymy w dziele zbawienia

Ale skoro nic nie dzieje się na świecie bez woli Boga, to dlaczego w ogóle kierujemy do Niego modlitwy i prośby? Dlaczego nasze modlitwy do Boga wzmacniamy wstawiennictwem Maryi i wszystkich świętych? Odpowiedź jest dość prosta: ponieważ Bóg stworzył nas, ludzi, jako istoty posiadające rozum i wolną wolę. Nasz stosunek do wydarzeń nie jest ani fatalistyczny, ani tytaniczny, jak u Prometeusza, który chciał odebrać władzę z rąk bogów, ani jak u komunistów, którzy swoim ograniczonym ludzkim rozumieniem chcieli zbudować raj na ziemi bez Boga. „óg, nasz Zbawiciel, pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4). Ale umożliwiając nam zwrócenie się do niego z ufnością w naszych codziennych troskach i w naszych wielkich nadziejach, nadaje swoim stworzeniom godność współpracy w budowaniu królestwa Bożego, królestwa pokoju, miłości i wolności. Bóg nie znosi przyczyn sprawczych stworzenia. Ale to On dzięki naszym modlitwom kieruje wszystko ku dobremu końcu. „Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według Jego zamiaru” (Rz 8, 28). (...) Modlitwa Polaków przez wstawiennictwo Maryi wspomagała walkę Polaków o niepodległość

– mówił kard. Gerhard Müller.

Jeśli Polska odzyskała wolność jako państwo po stu dwudziestu trzech latach niewoli, jeśli jej armia odniosła w tysiąc dziewięćset dwudziestym roku zwycięstwo nad przytłaczającą potęgą sowieckich najeźdźców i jeśli Polska w latach 1939-1989 z Bożą pomocą przetrwała politykę eksterminacji, wyzysku i zniewolenia prowadzoną przez dwie ateistyczne dyktatury, to ten potrójny cud nad Wisłą zawdzięczamy wstawiennictwu Maryi, którą miliony błagały jako Królową Polski: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo…”.

Liturgii towarzyszyła oprawa muzyczna Konkatedralnego Chóru Kamionek pod dyrekcją Jolanty Janczuk-Tyszkiewicz oraz Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzysztofa Procajły.

Po Mszy św. odbył się Apel Poległych, a następnie inscenizacja Bitwy Warszawskiej na Polach Ossowskich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter