28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Wypełniło się to, czego chciał Bóg"

Ocena: 0
615

– Prawda o Chrystusie, który oddał się za nas jako niewinny i przeczysty Baranek, powinna pojawiać się na ustach Jego uczniów, by głosili ją całemu światu. Bo jest to prawda będąca Ewangelią, Dobrą Nowiną o zbawieniu – mówił w Wielki Piątek w katedrze wawelskiej abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył odprawionej tam Liturgii Męki Pańskiej.

fot. Marcin Mazur / Episkopat.pl

Na wstępie abp Jędraszewski powiedział, że wydawać by się mogło, że chwila, w której Chrystus oddał ducha Ojcu, to szczyt panowania księcia świata i ludzkiej nienawiści. – Jednak ostatnim słowem Chrystusa, jak słyszeliśmy w Ewangelii św. Jana, było słowo: "Wykonało się". Wykonało się wszystko, aby się wypełniło Pismo. A więc nie wypełniła się wola księcia tego świata, ale wypełniło się to, czego chciał Bóg – podkreślił metropolita krakowski.

Jak wskazał, Chrystus na krzyżu dał świadectwo, że Bóg jest tak wielką miłością, że wydał swojego Syna za ludzi i dla ludzi. – Tym samym Chrystus spełnił dzieło, jakie otrzymał od Ojca. Spełnił w całkowitym posłuszeństwie Ojcu, łamiąc tym posłuszeństwem starodawny zapisy winy nieposłuszeństwa, którą zaciągnął Adam – mówił hierarcha.

Wskazał, że chwila śmierci Chrystusa i przebicie Jego boku przez żołnierza to moment szczodrego wylania się Jego krwi za zbawienie świata. – Z tego boku wypłynęła krew i woda. I według tradycji Kościoła oznacza to, że z tego boku zrodziły się sakramenty Kościoła dające życie. Zrodził się chrzest, dzięki któremu stajemy się Bożymi dziećmi i Eucharystia, którą się karmimy w drodze do Ojca, bogatego w miłosierdzie – powiedział metropolita krakowski.

Dodał, że św. Jan Chryzostom, nawiązując do znaczenia przez Izraelitów krwią baranka drzwi w niewoli egipskiej, mocno podkreślił potęgę krwi Chrystusa, gdyż uznał, że rozjaśnia ona swą prawdą usta wiernych, którą stają się odrzwiami świątyni poświęconej Jezusowi.

– Ta krew prawdy, przelana krew Chrystusa, mówi nam i potwierdza ostatecznie, że Jezus umiłowawszy swoich, do końca ich umiłował, przelewając za nich i dla nich swoją krew i oddając za nich i dla nich swoje życie – mówił abp Jędraszewski. Zwrócił uwagę, że największe świadectwo tej prawdy dają na przełomie wieków męczennicy.

W czasie liturgii przed Konfesją św. Stanisława odbyła się indywidualna adoracja krzyża. Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Kaplicy Trójcy Świętej, gdzie przygotowano Grób Pański.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter