8 sierpnia
poniedziałek
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Wojna w Ukrainie - perspektywa kościelna"

Ocena: 1.5
234

Dziękuję za wszystkie słowa, które każdego dnia wypowiada arcybiskup Szewczuk w swoim przesłaniu. One podtrzymują na duchu całą Ukrainę – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas konferencji prasowej „Wojna w Ukrainie – perspektywa kościelna” zorganizowanej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Fot. BP KEP

Głównym tematem konferencji była tocząca się wojna rosyjsko-ukraińska i w jej kontekście rola Kościoła greckokatolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych oraz skala pomocy ze strony Kościołów w Polsce i na świecie. Poruszono także kwestię wizyty papieża Franciszka w Kijowie, a ponadto roli Ukrainy w Europie i jej przyszłości.

W spotkaniu wzięli udział abp Światosław Szewczuk, Arcybiskup Większy kijowsko-halicki, Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, Prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, zaangażowany w prace Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie oraz ambasador Ukrainy w RP, Andrij Deszczycia. Abp Szewczuk i abp Gądecki wzięli w konferencji udział on-line.

Abp Światosław Szewczuk podziękował Polakom za solidarność, wsparcie, za przyjęcie milionów uchodźców, za modlitwę oraz pomoc humanitarną. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wspomniał, że na jednej z paczek z darami z Polski widniał napis „murem za Ukrainą”. „

To mnie wzruszyło do łez.. Jeżeli my, jako naród mamy taki mur, jakim jest państwo polskie, to możemy walczyć dalej

- mówił.

Chciałbym złożyć podziękowania abp. Światosławowi za jego postawę, hart ducha i podtrzymywanie na duchu Ukraińców. Słowa, które kieruje arcybiskup do Ukraińców, trafiają także do innych krajów, w tym także do Polski

– zapewnił podczas konferencji abp Stanisław Gądecki.

„Nasze poczynania można przedstawić w trzech płaszczyznach: słów, czynów i celu, czyli pokoju i pojednania” – powiedział przewodniczący Episkopatu.

SŁOWA

Mówiąc o płaszczyźnie słowa przypomniał przesłanie w sprawie pokoju wystosowane wspólnie z abp Światosławem Szewczukiem a także list do biskupów prawosławnych Rosji i Ukrainy zachęcający do modlitwy w intencji pokoju.

Abp Gądecki mówił również o dwóch listach wysłanych do Patriarchy Cyryla, z których tylko jeden doczekał się odpowiedzi. Wynikało z niej, jak zaznaczył Przewodniczący KEP, że Patriarcha Cyryl oczekuje od Kościoła w Polsce zaangażowania w uspokajanie polityków agresywnie wypowiadających się przeciwko Rosji.

Postawa Patriarchy jest wybitnie antyewangelijna i w żaden sposób nie da się Ewangelią usprawiedliwić

– powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący KEP opowiadał również o spotkaniu z Ojcem Świętym, który wyraził bardzo duży szacunek wobec abp Szewczuka oraz o spotkaniu z Patriarchą Bartłomiejem, Patriarchą Konstantynopola, którego wizyta w Polsce była – jak to określił – „jakby ratowaniem twarzy prawosławia”. Abp Gądecki zdradził, że na pytanie o to, co zrobiłby na miejscu Cyryla, Patriarcha Bartłomiej odpowiedział, że zrezygnowałby ze stanowiska i powiedział, co Ewangelia mówi o wojnie.

Abp Gądecki podkreślił też, że w kościołach w całej Polsce śpiewane są suplikacje i odmawiane są modlitwy o pokój.

CZYNY

Mówiąc o płaszczyźnie czynów abp Gądecki wskazał na pomoc świadczoną przez Polaków mieszkańcom Ukrainy i uchodźcom.

Jest to odpowiedź, która na całym świecie broni się sama. Cieszymy się, że można pokazać chrześcijańskie oblicze Polaków, którzy bardzo otwierają się na Ukraińców

- mówił przypomniając że Polska przyjęła dotąd 2 mln 600 tys. ukraińskich matek i dzieci i podkreślając, jak ważną rolę w niesieniu pomocy pełnią zbiórki Caritas na rzecz pomocy humanitarnej.

POJEDNANIE

Abp Gądecki dodał, że nie bez znaczenia jest z pewnością doświadczenie kontaktów z 2-milionowa społecznością ukraińską pracującą w Polsce jeszcze przed wojną, dzięki czemu Polacy mogli przyzwyczaić się do ich obecności i docenić znaczenie ich pracy. Zwrócił także uwagę, że od czasów II Wojny Światowej nie było chyba w Polsce aż tak wielkiej inicjatywy pomocowej. Wspominał też m.in. o udostępnianiu przez Kościół katolicki świątyń na potrzeby grekokatolików i prawosławnych, również tych należących do Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Mówił również, że spotyka się to z dużym sprzeciwem Kościoła Prawosławnego w Polsce, który nie uznaje odrębności Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

Odpowiadając na pytania uczestników spotkania abp Gądecki podkreślił, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania Wielkanocy. Nie chce jednak przekraczać granic, które nakreśla Kościół Prawosławny, dla którego uczestnictwo w liturgiach katolickich oznacza przejścia na katolicyzm. Przewodniczący KEP wyjaśnił, że dla uniknięcia zatargów opublikował wytyczne, które ocenione zostały pozytywnie przez Metropolitę Sawę, jako odpowiadające prawosławnemu rozumieniu Eucharystii.

Przewodniczący KEP podzielił się też refleksją na temat dobra, które rodzi się pośród zła wojny na Ukrainie. Zwrócił m.in. uwagę na zjednoczenie narodu, które być może nie byłoby możliwe aż w takim stopniu, gdyby nie doświadczenie takiej agresji. Zaznaczył, że nawet rosyjskojęzyczni mieszkańcy Ukrainy wschodniej deklarują swoją ukraińską tożsamość.

Na zakończenie życzył wszystkim pokoju i zapewnił abp Szewczuka o duchowej łączności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Niebo i ziemia pełne chwały Twojej
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 17, 22-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter