„Wiele zostało wam powierzone” - pod takim hasłem na Jasnej Górze odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców. W spotkaniu uczestniczyło kilkuset liderów biznesu, którzy szukali drogi jednoczenia i wsparcia w oparciu o chrześcijańskie wartości. Modlili się, by odkrywać drogę duchowości osób zarządzających firmami, aby wspólnie budować przyszłość Ojczyzny.
Abp Józef Kupny, przewodniczący Rady ds. Społecznych Episkopatu Polski zauważył, że katolicka nauka społeczna coraz więcej uwagi poświęca przedsiębiorcom i pracodawcom, w języku kościelnym pojawiło się nawet słowo: biznes. To dlatego, że jest to coraz większa grupa społeczna.
Przedsiębiorcy, ci którzy kreują życie gospodarcze, prowadzą firmy, zostali bogato przez Pana Boga obdarowani, bo do tego potrzeba pewnej kreatywności, sprawności do zarządzania. My odkrywamy też to powołanie, to zobowiązanie, do tego by tym służyć, by to rozwijać, dzięki temu budować dobro wspólne naszej Ojczyzny
– powiedział abp Kupny.
To właśnie metropolita wrocławski jest inicjatorem pierwszej pielgrzymki przedsiębiorców. Jak podkreślił abp Kupny to w odpowiedzi na duchowe potrzeby środowisk katolickich przedsiębiorców. - Oni oczekują obecności Kościoła, potrzebują formacji, o to proszą. Zaczęło się od duszpasterstw, i teraz jest najwyższy czas, żeby przyjechać na Jasną Górę, pokłonić się Matce Bożej i zawierzyć wszystkie sprawy przedsiębiorców, pracodawców, i prosić o potrzebne łaski i błogosławieństwo – powiedział arcybiskup. W Polsce mamy już ok. 2 mln małych i średnich firm, które są niezwykle ważną częścią naszej gospodarki.
Podczas pielgrzymki osoby zaangażowane w różne rodzaje działalności gospodarczej mieli okazję do wspólnej modlitwy, umocnienia w wierze, wzajemnego poznania się i nawiązania współpracy.
Dla mnie istotną kwestią jest poczucie łączności ze środowiskiem ludzi biznesu, którzy wyznają takie same wartości. Warto przyjrzeć się z pokorą samemu sobie, że to nie jest moje, co zostało mi powierzone, my jesteśmy tylko współzarządcami.
– mówili uczestnicy pielgrzymki.
Zaproszeni na pielgrzymkę świadkowie: Jolanta Grabowska-Markowska, lekarz medycyny, pediatra, założycielka i prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis i Roman Kluska przedsiębiorca, założyciel i wieloletni prezes Optimus S.A., człowiek z pasją, twórca marki Prawdziwe Jedzenie, przekonywali, że czas to miłość i że warto podjąć pracę nad sobą choć łatwiej jest sponsorować nawet wielkie boże dzieła.
Roman Kluska został w 2002 roku niezgodnie z prawem aresztowany. Wspominając po latach tamte chwile podkreśla, jak wielką rolę miała dla niego wiara, szczególnie treści zawarte w “Dzienniczku” św. s. Faustyny Kowalskiej. Jest symbolem walki przedsiębiorcy z państwem i nieuczciwymi urzędnikami, ale także – etyki i uczciwości opartej na głębokiej wierze w Boga.