19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W drodze do Jedności Chrześcijan - nabożeństwo centralne

Ocena: 0
798

Głównym wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan było 23 stycznia centralne nabożeństwo w ewangelicko-augsburskim kościele Trójcy Świętej przy pl. Małachowskiego w Warszawie. W tym roku hasło Tygodnia brzmiało: “Życzliwymi bądźmy” (por. Dz 28,2).

Fot. Facebook/ekumenizm.pl

Poza modlitwą Chrystus prosi nas o nowe otwarcie; prosi, abyśmy nie zamykali się na dialog i na spotkanie, lecz byśmy dostrzegali wartościowe i pozytywne rzeczy głoszone również przez tych, którzy nie myślą tak jak my lub zajmują inne stanowiska. Prosi nas, abyśmy starali się lepiej poznać i kochać Jezusa oraz dzielić bogactwo Jego miłości.

- powiedział w kazaniu podczas nabożeństwa abp Stanisław Gądecki.

Wcześniej, na początku nabożeństwa, wszystkich zebranych przywitał prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

“Przede wszystkim jesteśmy braćmi i siostrami w Chrystusie Jezusie” – powiedział, wymieniając obecnych sygnatariuszy podpisanej tu 20 lat temu „Deklaracji o wzajemnym uznaniu ważności Chrztu”.

W moim przekonaniu to najważniejszy dokument, jaki się udało wypracować i wprowadzić w życie ekumeniczne w Polsce” – stwierdził. “Szkoda, że mija 20 lat i dokumenty, które podpisujemy, nie są już takiej rangi” – powiedział, wymieniając jako godną pochwały Biblię ekumeniczną. “Chciałbym podziękować Panu Bogu, że dał odwagę naszym poprzednikom, którzy doprowadzili do podpisania tego dokumentu i prosić, by dał nam odwagę do podejmowania równie dużych wyzwań.

– powiedział bp Samiec.

Po odmówieniu modlitwy z hymnem do Ducha Świętego oraz modlitwy przebaczenia i pojednania, przedstawiciele różnych Kościołów odczytali fragmenty z Pisma Świętego, a następnie kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki. Odwołując się do Pisma Świętego omówił przyczyny gorszących podziałów w chrześcijaństwie.

Racje, które doprowadziły do rozłamów i podziałów, mogą być najróżniejsze: od różnicy zdań na temat zasad dogmatycznych i moralnych oraz odmiennych koncepcji teologicznych i duszpasterskich, przez motywy polityczne i wzgląd na korzyści, aż po spory spowodowane przez antypatie i osobiste ambicje… Pewne jest to, że w taki czy inny sposób za tymi podziałami kryją się zawsze pycha i egoizm, które są przyczyną każdej niezgody i sprawiają, że stajemy się nietolerancyjni, niezdolni do słuchania i akceptowania tych, których poglądy bądź stanowiska są inne od naszych.

– powiedział przewodniczący KEP. Podkreślił także m.in., że chrześcijanie nie mogą godzić się z faktem podziałów, bo jedność jest pragnieniem Chrystusa.

Niewątpliwie nie może zabraknąć modlitwy nawiązującej do modlitwy Jezusa i z nią zjednoczonej. A poza modlitwą Chrystus prosi nas o nowe otwarcie; prosi, abyśmy nie zamykali się na dialog i na spotkanie, lecz byśmy dostrzegali wartościowe i pozytywne rzeczy głoszone również przez tych, którzy nie myślą tak jak my lub zajmują inne stanowiska. Prosi nas, abyśmy starali się lepiej poznać i kochać Jezusa oraz dzielić bogactwo Jego miłości.

– mówił abp Gądecki.

Pociąga to za sobą przylgnięcie do prawdy a także zdolność do przebaczania sobie, do odczuwania, że jesteśmy częścią tej samej rodziny chrześcijańskiej. Do uznania tego, iż jesteśmy darem jedni dla drugich i dokonywania razem wielu dobrych rzeczy.

– dodał. Zaznaczył, że wszystkich chrześcijan łączy wiara w Trójjedynego Boga i chrzest. Zachęcił do wzajemnej pomocy, zaapelował by teologowie szukali prawdy teologicznej, a pozostali chrześcijanie modlili się za siebie i spełniali uczynki miłosierdzia, oraz podążali naprzód do pełnej jedności.

Historia nas rozdzieliła, lecz jesteśmy w drodze do pojednania i komunii! Wszyscy jesteśmy w drodze do jedności. A gdy ten cel może się nam wydawać zbyt odległy, niemal nieosiągalny, i ogarnia nas zniechęcenie, niech pokrzepia nas myśl, że Pan Bóg nie może zamknąć uszu na głos swego Syna i nie wysłuchać Jego i naszej modlitwy, by wszyscy chrześcijanie byli naprawdę jednym. Jednym nie w sensie ujednolicenia, ale w sensie wzajemnego uzupełniania się. Pamiętajmy też o tym, że jedność chrześcijan nie polega na podążaniu za wizją jakiegoś człowieka, kimkolwiek by nie był, lecz skupieniu się na osobie Jezusa Chrystusa i uwielbianiu go całym swoim życiem.

– wskazał hierarcha. A jako przykład zjednoczenia podał podpisaną dokładnie 20 lat temu podczas uroczystego nabożeństwa ekumenicznego w warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy „Deklarację o wzajemnym uznaniu ważności Chrztu”.

Po kazaniu i odśpiewaniu przez chór pieśni „Błagosłowi dusze moja Hospoda” bp Jan Szarek z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, który 20 lat temu jako biskup Kościoła i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej był jednym z sygnatariuszy “Deklaracji o wzajemnym uznaniu ważności Chrztu”, przekazał swojemu następcy, bp. Jerzemu Samcowi, pióro, którym wówczas wszyscy podpisali tę deklarację.

Odśpiewano pieśń „O Ojcze, Synu, Duchu Święty, ochrzczony jestem w imię Twe” i miała miejsce Modlitwa Wiernych, której wezwania odczytali przedstawiciele różnych Kościołów, po czym wszyscy odmówili modlitwę Ojcze nasz i przekazano sobie wzajemnie znak pokoju.

Nabożeństwo zakończyło się udzieleniem przez zgromadzonych hierarchów błogosławieństwa aaronowego.

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter