22 stycznia
wtorek
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Tchnienie Chrystusa zmartwychwstałego napełnia życiem płuca Kościoła"

Ocena: 0
1058

- Tylko Duch Chrystusa może nas naprawdę uczynić solą, która nadaje smak i zachowuje od zepsucia oraz światłem rozjaśniającym - mówił Franiszek podczas środowej audiencji generalnej Papież podjął nowy cykl katechez poświęconych omówieniu sakramentu bierzmowania. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 15 tys. wiernych.

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

- Świadectwo chrześcijańskie polega na czynieniu wyłącznie tego i tego wszystkiego, czego wymaga od nas Duch Chrystusa, udzielając nam sił, aby to wypełnić - powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, że w sakramencie bierzmowania otrzymujemy dar Ducha Świętego, aby być naprawdę solą ziemi i światłem dla świata. Utwierdza on chrzest i umacnia jego łaskę, abyśmy zachowywali się jak dzieci Boże, upodabniając się do Chrystusa i angażując się w Jego misję w świecie. - Tak jak całe życie Jezusa było ożywione przez Ducha, podobnie też życie Kościoła i każdego z jego członków toczy się pod przewodnictwem tego samego Ducha - podkreślił papież.

Ojciec Święty przypomniał, że Jezus jest pełen Ducha Świętego i jest źródłem Ducha obiecanego przez Ojca zaś „tchnienie” Chrystusa zmartwychwstałego napełnia życiem płuca Kościoła. Dodał, że wydarzenie Pięćdziesiątnicy jest dla Kościoła bodźcem misyjnym, aby ofiarować swe życie dla uświęcenia ludzi, na chwałę Boga. W bierzmowaniu Chrystus napełnia nas swoim Duchem, konsekrując nas na swoich świadków, uczestników tego samego źródła życia i misji, zgodnie z planem Ojca Niebieskiego. - Świadectwo chrześcijańskie polega na czynieniu wyłącznie tego i tego wszystkiego, czego wymaga od nas Duch Chrystusa, udzielając nam sił, aby to wypełnić - stwierdził Franciszek na zakończenie dzisiejszej katechezy.

Po wygłoszeniu katechezy zwracając się do Polaków papież podkreślił wagę dbałości o środowisko i pozdrowił przybyłych do Watykanu leśników:


Witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam leśników i Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w Polsce. Przywieźli oni sto sadzonek dębów, które - z okazji stulecia niepodległości Polski – zostaną posadzone jako znak zaangażowania na rzecz ochrony środowiska. Drodzy bracia i siostry, jak napisałem w Laudato sì, “Bardzo szlachetne jest podjęcie obowiązku troski o środowisko poprzez małe codzienne działania. Wspaniałe jest i to, że edukacja potrafi je zmotywować i ukształtować pewien styl życia. Wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne może zachęcać do różnych zachowań, które mają bezpośredni i znaczący wpływ na troskę o środowisko (…). Wszystko to jest częścią szczodrej i godnej kreatywności ukazującej to, co najlepsze w człowieku” (n 211). Z serca wszystkim błogosławię.

Papież zwrócił się także do katolików mieszkających w Chinach, życząc im, aby z hojnością przeżywali swoją wiarę i zapewniając o pomocy dla nich ze strony Najświętszej Maryi Panny.

Papież powiedział do katolików z Chin:

Jutro, 24 maja przypada doroczne święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, szczególnie czczonej w sanktuarium w Szeszan w pobliżu Szanghaju w Chinach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -