4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Solidarność" ponownie zwycięży

Ocena: 0
770

Obecny czas to kolejne zmagania, w których zdajemy sobie sprawę, że zagraża nam nowy totalitaryzm – ideowy, ideologiczny, który chce uderzyć w godność człowieka - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św., sprawowanej w Katedrze na Wawelu w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jego zdaniem, jeśli „Solidarność” buduje swój etos na chrześcijańskich wartościach i broni prawdy oraz zatroskana jest o człowieka, rodzinę i naród - to po raz kolejny zwycięży.

Fot. PAP/Waldemar Deska

 W homilii arcybiskup przypomniał, że 31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienia Gdańskie między Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów, a delegacją rządową. – Tym podpisem kończył się bardzo ważny etap tworzenia się „Solidarności”. Zaczęło się od solidarności ludzkiej, robotniczej - powiedział abp Jędraszewski.

Zwrócił uwagę, że 8 sierpnia, kilka miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, została dyscyplinarnie zwolniona z pracy Anna Walentynowicz, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych. Ta decyzja wywołała bunt. Dwa dni później, dyrekcja częściowo zgodziła się na żądania protestujących, ale część z nich, w tym Anna Walentynowicz, nie chciała przerwać strajku, aby solidarnie wesprzeć robotników w innych zakładach Gdańska.

W wyniku tych działań powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który 17 sierpnia sformułował 21 postulatów o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczo-ekonomicznym. Domagano się również przywrócenia do pracy wszystkich zwolnionych osób.

Arcybiskup odniósł się do encykliki Jana Pawła II „Laborem exercens”, w której papież wskazał na trzy wymiary ludzkiej pracy. Pierwszy z nich ma charakter osobowy i dowodzi, że praca jest dobrem człowieka, przez którą może się on urzeczywistniać. Drugim wymiarem jest rodzina – wspólnota, która istnieje dzięki pracy i jest równocześnie pierwszą wewnętrzną szkołą pracy dla każdego człowieka. Trzecim jest naród, ponieważ jednostka przyczynia się dzięki pracy do pomnażania wspólnego dobra. Ojciec Święty upominał się również w swojej encyklice o możliwość istnienia wolnych związków zawodowych.

W 1991 r. Jan Paweł II opublikował kolejną encyklikę społeczną „Centesimus annus”, w której domagał się najpierw uwzględnienia pełnej prawdy o człowieku jako istocie powołanej do wyższych wartości. Papież wyraźnie protestował przeciwko redukcji człowieka do elementu walki klas lub do gry kapitału i wolnego rynku. Skrytykował również założenia ateizmu, w myśl którego zanegowano istnienie Boga, ignorując tym samym godność i odpowiedzialność osoby. Ojciec Święty napisał, że demokracja bez wartości łatwo może się przemienić w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm.

– Obecny czas to kolejne zmagania, w których zdajemy sobie sprawę, że zagraża nam nowy totalitaryzm – ideowy, ideologiczny, który chce uderzyć w godność człowieka, sprowadzając go do istoty żyjącej tylko seksem w najrozmaitszych, niezgodnych z człowieczą naturą kształtach. Pragnie się uderzyć w wychowanie dzieci i młodzieży. Odrzuca się wartość narodu w imię idei multi-kulti. Te niebezpieczeństwa trzeba umieć nazywać, aby szukać adekwatnych odpowiedzi, tak jak to robiono w 1980 i 1981 r. - stwierdził metropolita krakowski.

- Do tego potrzebna jest „Solidarność” (…) wracająca do swoich chrześcijańskich korzeni, do nauki społecznej św. Jana Pawła II Wielkiego, do uchwycenia tych najbardziej istotnych rzeczy, związanych z pracą ludzką, która musi służyć rozwojowi duchowemu człowieka, stać na straży rodziny – jej dobra i trwałości, a także mieć na uwadze aktualne i przyszłe dobro naszego narodu - dodał.

Na zakończenie abp Jędraszewski odniósł się do swoich słów, które wypowiedział w Bazylice Mariackiej 1 sierpnia. – Spotkało mnie wiele – delikatnie mówiąc – nieprzychylnych komentarzy. Ale też objawiła się prawdziwie ludzka i związana z tym, czym jest Kościół jako lud Boży, solidarność. Ta solidarność znalazła swój wyraz także w pismach, jakie otrzymałem od przewodniczącego Zarządu Krajowego „Solidarności”, jak i przewodniczącego „Solidarności” Małopolskiej. Bardzo za to dziękuję. To daje nadzieję, że jeżeli „Solidarność” buduje swój etos na chrześcijańskich wartościach i broni prawdy, a także zatroskana jest o człowieka, rodzinę i naród (…) to po raz kolejny zwycięży - stwierdził abp Jędraszewski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter