24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Soli Deo" - hymn na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Ocena: 3.05769
2057

„Soli Deo" to hymn przygotowany specjalnie na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który skomponowali bp Józef Zawitkowski i ks. prałat Wiesław Kądziela. Podczas uroczystości 12 września zostanie wykonany przez chór i orkiestrę tuż po ogłoszeniu nowego błogosławionego. Dostępna jest wersja audio oraz zapis nutowy, aby wierni mogli zapoznać się z hymnem wcześniej, a w czasie uroczystości włączyć się we wspólne śpiewanie.

Fot. prymaswyszynski.pl/Instytut Prymasowski, wyszynskiprymas.pl

Do pobrania:

  •     Nuty i tekst >>PDF
  •     Tekst >> PDF
  •     Plik audio na YouTube

„Na trudne czasy - Prymasa Tysiąclecia - ojca i pasterza Opatrzność nam dała" - to słowa hymnu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Pieśń zostanie uroczyście odśpiewana tuż po tym, jak legat papieski, kard. Marcello Semeraro, promulguje papieski dekret beatyfikacyjny tuż po rozpoczęciu Mszy św. 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Pieśń powstała w październiku 2019 roku, w czasie, gdy Stolica Apostolska ogłosiła datę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w czerwcu 2020 roku. Do beatyfikacji w tamtym terminie nie doszło z powodu pandemii.

Utwór jest upleciony z cytatów samego kard. Wyszyńskiego, jak i cytatów o nim - m. in. św. Jana Pawła II. Tytuł i refren przywołują zawołanie biskupie Prymasa Tysiąclecia: Soli Deo - Jedynemu Bogu. Jeśli chodzi o muzykę, nawet niewprawne ucho słuchacza znajdzie w dostojnej pieśni pewne podobieństwo melodyczne z najstarszą polską pieśnią „Bogurodzica".

Słowa napisał nieżyjący już biskup i poeta, bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, autor wielu współczesnych pieśni kościelnych. Bp Zawitkowski nie doczekał beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, zmarł w 2020 roku.

Muzykę skomponował ks. Wiesław Kądziela, to również znany polski autor pieśni kościelnych, muzyk i kompozytor.

Ks. Kądziela jest bardzo doświadczonym kompozytorem i potrafił dobrze oddać klimat czasów posługiwania Kościołowi Prymasa Tysiąclecia. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Wyszyńskiego, więc mamy tu szczególny związek emocjonalny

- mówi ks. dr Piotr Markisz, przewodniczący komisji muzycznej przy Komitecie Beatyfikacyjnym.

Podczas beatyfikacji, po ogłoszeniu nowych błogosławionych, pieśń wykonają chór i orkiestra.

Ale w taki sposób, aby wszyscy mogli włączyć się w śpiewanie

- dodaje ks. Markisz.

Do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej (której pieśń beatyfikacyjna również niebawem zostanie zaprezentowana) pozostały ponad dwa miesiące. To dobry czas, by we wszystkich parafiach w Polsce księża oraz organiści zapoznali wiernych z pieśnią.

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego to wydarzenie rangi ogólnopolskiej. Ważne, aby wszyscy zapoznali się z pieśnią wcześniej i mogli się włączać we wspólne śpiewanie, nawet jeśli nie będą uczestniczyli w samej uroczystości

- apeluje przewodniczący komisji muzycznej przy Komitecie Beatyfikacyjnym.

Czytaj także: Pieśń dla prymasa

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter