6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Sakramenty to moc dana w wasze ręce". Święcenia kapłańskie w diecezji warszawsko-praskiej

Ocena: 0
2466

Ośmiu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęło 2 czerwca w katedrze św. Floriana w Warszawie święcenia prezbiteratu.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Uroczystościom przewodniczył ordynariusz praski bp Romuald Kamiński. Mszę Świętą koncelebrowali rektor seminarium ks. prof. Krzysztof Warchałowski, ojciec duchowny ks. Grzegorz Zagórowski, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz księża proboszczowie z parafii pochodzenie kandydatów do święceń. 

– Jeśli nie zrozumiemy, jakie jest nasze powołanie, to nie poznamy istoty naszego życia – zaznaczył w homilii bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz praski wskazał na istotne dla kapłana cechy. – Jezus mówi: „Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem”. Prosimy dzisiaj, aby nasi bracia hojnie odpowiedzieli na to wezwanie.

Biskup wskazał, że miarą jakości odpowiedzi na wezwanie Jezusa jest posłuszeństwo. – Sługa jest posłuszny swemu Panu. Prośmy by byli posłuszni woli Bożej. Kaznodzieja podkreślił, że radość jest odbiciem stanu duszy kapłana. – Pragniemy też, by posługiwali ofiarnie, służąc swoimi zdolnościami, talentami, rozdając siebie innym, nie starając się niczego zachować dla siebie. Nie jesteśmy instytucją, która musi gromadzić środki z obawy o przyszłość. Trzeba zaufać Bogu i ruszyć z pełną ofertą posiadanych możliwości do innych – zachęcał bp Kamiński.

Jak przypomniał ordynariusz praski, wielkim zaszczytem dla kapłana jest realizowanie powołania przez głoszenie Słowa Bożego i sprawowanie sakramentów. – Przekazujemy Słowo, które ma siłę przemiany ludzkich serc, nie oszczędzajmy się w tej posłudze. Sakramenty święte to także moc dana w wasze ręce, którą możecie ofiarować innym.

Zwrócił też uwagę na zachowanie piękna sprawowania liturgii, co pozwolił wielu pogubionym ludziom powrócić na drogę wiary. Ordynariusz praski podkreślił, że dzisiaj z nową siłą wybrzmiewa potrzeba towarzyszenia tym, którzy poznali Jezusa, zagubili się i potrzebują pomocy. – Nie zostawiajcie ich samych sobie, potrzeba być blisko nich z dobrym słowem, cierpliwością i towarzyszyć im modlitwą.

Biskup zachęcał do zapraszania świeckich do współpracy. – Dajcie możliwość ludziom świeckim by wam pomagali, zadbajcie, by byli do tej pomocy przygotowani.

Na koniec biskup życzył by prezbiterzy byli prawdziwymi współpracownikami Jezusa. – Naszym zadaniem jest praca w Winnicy Pańskiej i dbanie o chwałę Pana Jezusa. Nie promocja siebie, ale głoszenie Pana Jezusa w prawdzie i miłości.

Święcenia kapłańskie przyjęli: Szymon Andrzej Berger – par. św. Izydora wMarkach; Marcin Bodziak – par. Niepokalanego Poczęcia w Ostrowie Lubelskim (diec. siedlecka); Paweł Marcin Jagła – par. św. Marii Magdaleny w Warszawie; Patryk Krzysztof Lendlewicz – par. MB Królowej Polski w Wołominie; Daniel Lubański – par. św. Jana Chrzciciela w Józefowie; Jan Łaski – par. MB Częstochowskiej w Wołominie; Jan Lucjan Roztocki – par. MB Częstochowskiej w Wołominie; Michał Sztreja – par. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie.

Zobacz galerię zdjęć

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter