26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzym: kard. Zuppi przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch

Ocena: 0
256

Papież Franciszek mianował kard. Matteo Zuppiego, arcybiskupa Bolonii, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch [CEI] – poinformowano w Rzymie w trakcie 76. zebrania plenarnego włoskiego episkopatu.

Fot. Francesco Pierantoni / flickr.com

Kardynał Matteo Maria Zuppi jest czołową postacią Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego), założonej przez Andrea Riccardiego, autentycznym „kapłanem ulicy”, zawsze blisko ubogich, człowiekiem mediacji i pokoju, osobowością bardzo autorytatywną, o wrażliwości duszpasterskiej podobnej do Franciszka.

Urodził się 11 października 1955 r. w Rzymie i jest siostrzeńcem kard. Carlo Confalonieriego (1893-1986), byłego dziekana Kolegium Kardynalskiego (od 1977 r.) i prefekta Kongregacji ds. Biskupów. Wstąpił do seminarium w Palestrinie, a następnie odbył kursy przygotowujące do kapłaństwa na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny z teologii. Ukończył również studia filologiczne i filozoficzne na Uniwersytecie Rzymskim, uzyskując pracę na temat historii chrześcijaństwa. Święcenia kapłańskie przyjął w diecezji Palestrina 9 maja 1981 r., a inkardynowany został do diecezji rzymskiej 15 listopada 1988 r. przez ówczesnego kardynała wikariusza Ugo Polettiego. W 2006 r. otrzymał tytuł kapelana Jego Świątobliwości.

Pełnił liczne funkcje duszpasterskie: w latach 1983-2012 był rektorem kościoła Santa Croce alla Lungara; w latach 1995-2012 był członkiem Rady Kapłańskiej; w latach 1981-2000 był wikariuszem w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu, a w latach 2000-2010 proboszczem tej parafii; w latach 2005-2010 prefektem (dziekanem) III Prefektury Rzymu; w latach 2000-2012 generalnym asystentem kościelnym Wspólnoty Sant’Egidio; w latach 2010-2012 proboszczem parafii świętych Szymona i Judy Tadeusza w Torre Angela, a w latach 2011-2012 prefektem XVII prefektury Rzymu.

31 stycznia 2012 r. został mianowany przez Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji rzymskiej, a 14 kwietnia 2012 r. przyjął święcenia biskupie z rąk ówczesnego kardynała wikariusza Agostino Valliniego. 27 października 2015 r. Franciszek mianował go arcybiskupem Bolonii, gdzie zastąpił kardynała Carlo Caffarrę, a na konsystorzu 5 października 2019 r. włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

Kard. Zuppi jest członkiem Dykasterii ds. Służby Integralnego Rozwoju Człowieka i Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

+++++

Nowemu przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch gratulacje i życzenia przesłał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Niech Maryja Wspomożycielka Wiernych, którą dziś wspominamy, wyprosi u Boga dar doskonałej miłość do Chrystusa i Jego Mistycznego Ciała, jako zasady pełnienia wszelkich posług w Kościele

– napisał abp Gądecki w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce.

Wraz z gratulacjami przesłał też pozdrowienia dla ustępującego przewodniczącego Episkopatu Włoch kard. Gualtiero Bassetti, arcybiskupa Perugii, „dziękując za minione lata dobrej i owocnej współpracy między Kościołem w Polsce i we Włoszech”.

„Módlmy się wspólnie o pomyślność dla Ojca Świętego Franciszka, o pokój w Ukrainie i na świecie o błogosławieństwo dla powierzonego naszej pasterskiej pieczy Ludu Bożego” – napisał.

Pełny tekst życzeń:

Warszawa, dnia 24 maja 2022 roku
We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

Eminencjo,
Najdostojniejszy Księże Kardynale,

z radością przyjąłem dzisiejszą informację, iż Ojciec Święty Franciszek mianował Waszą Eminencję nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch.

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce pragnę złożyć Księdzu Kardynałowi jak najserdeczniejsze życzenia z tej okazji. Niech Maryja Wspomożycielka Wiernych, którą dziś wspominamy, wyprosi u Boga dar doskonałej miłość do Chrystusa i Jego Mistycznego Ciała, jako zasady pełnienia wszelkich posług w Kościele; niech wyprosi dar wyobraźni miłosierdzia, by Kościół we Włoszech docierał z radosnym orędziem Ewangelii do ludzi najbardziej samotnych, miejsc najbardziej zapomnianych i sytuacji najbardziej niechcianych. Niech Chrystusowe życie – poprzez posługę sakramentów, głoszenie Słowa Bożego i dzieła miłosierdzia – stanie się udziałem tych, co pomarli we współczesnym świecie, choć nadal żyją. Niech Wspomożycielka Wiernych wyprosi dar jeszcze większej roztropności i mądrości w kierowaniu pracami Episkopatu Włoch i podążaniu drogami Ducha Świętego.

Wraz z gratulacjami do Waszej Eminencji pragnę przesłać serdeczne pozdrowienia dla ustępującego przewodniczącego CEI Jego Eminencji Księdza Kardynała Gualtiero Bassetti, arcybiskupa Perugii, dziękując za minione lata dobrej i owocnej współpracy między Kościołem w Polsce i we Włoszech.

Módlmy się wspólnie o pomyślność dla Ojca Świętego Franciszka, o pokój w Ukrainie i na świecie o błogosławieństwo dla powierzonego naszej pasterskiej pieczy Ludu Bożego.

Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

________________
Jego Eminencja
Ksiądz Kardynał Matteo Maria ZUPPI
Arcybiskup Bolonii

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter