28 października
środa
Szymona, Tadeusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Różaniec Do Granic" także w kajaku, na statku i w górach

Ocena: 0
217

Uczestnicy "Różańca do granic" w najbliższą sobotę 7 października zgromadzą się w wielu niezwykłych miejscach. Wierni będą się modlić nie tylko wzdłuż liczącej 3,5 tys. kilometrów granicy Polski, ale też np. na pokładzie statku, na flisackiej tratwie i w górskim schronisku.

fot. pixabay.com

– "Różaniec do Granic" podbił już tyle serc, że uczestnicy i organizatorzy w diecezjach sami zaczęli rozwijać to wydarzenie. Zaowocowało to wieloma szczególnymi, unikalnymi „podwydarzeniami” – podkreśla Maciej Bodasiński, organizator wydarzenia z Fundacji "Solo Dios Basta".

Rybacy z Jastarni wypłyną kutrami na Zatokę Pucką, by tam odmówić różaniec. Z kolei w archidiecezji warmińskiej część uczestników wydarzenia uda się na granicę na katamaranach. Modlić się będzie też grupa kajakarzy, którzy wypłyną na Łynę w okolicy Sępopola.

Z nadbrzeża w Tolkmicku w diecezji elbląskiej o godz. 14.00 wyruszy specjalnie wyczarterowany na tę okazję „różańcowy” statek pasażerski, na którym będzie prowadzona modlitwa dla ok. setki pasażerów. – Pomysł modlitwy na statku zrodził się stąd, że granica Polski biegnie też przez Zalew Wiślany. Chodziło o to, aby modlić się także wzdłuż tej granicy, symbolicznie ogarnąć ją modlitwą – wyjaśnia ks. Grzegorz Puchalski, koordynator wydarzenia w diecezji elbląskiej. – Ufamy, że Matka Boża zatroszczy się dla nas o dobrą pogodę tego dnia – dodaje.

Podobne inicjatywy pojawiły się również w południowej części Polski. W diecezji tarnowskiej "Różaniec Do Granic" będzie odmawiany na łodziach flisackich płynących przełomem Dunajca. Tratwy wyruszą z przystani przy Trzech Koronach w Sromowcach Niżnych.

Wyjątkowy "Różaniec Do Granic" odbędzie się na Westerplatte z udziałem dzieci. Najmłodsi wraz z rodzicami wezmą udział w specjalnej Eucharystii o godz. 12.00 i Adoracji Najświętszego Sakramentu, a później z różańcami w dłoniach staną wzdłuż granicy, by w tym szczególnym miejscu, tak mocno naznaczonym cierpieniem, dziękować Bogu za Jego zwycięstwo, które już się dokonało i Go uwielbiać. – Bardzo chcieliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu całą rodziną, a ponieważ mamy dwójkę małych dzieci to trudne byłoby uczestniczenie z nimi w całym programie. Stąd pomysł na zorganizowanie wersji skróconej dla dzieci – wyjaśnia Marta Szagżdowicz z Gdańska, pomysłodawczyni zorganizowania "Różańca Do Granic" dla dzieci.

Organizują się też grupy wiernych, którzy pragną odmówić "Różaniec Do Granic" w drodze na górskie szczyty. Młodzież z archidiecezji krakowskiej planuje modlitewne wejście na Babią Górę. Odmówią tam różaniec wspólnie ze Słowakami.

W Szklarskiej Porębie część uczestników wydarzenia wyruszy z różańcami w kierunku schroniska Orle. Modlitwa zorganizowana zostanie też w miejscu tzw. Trójstyku na terenie diecezji bielsko–żywieckiej, gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji.

Grupa "Trójmiejskie Uwielbienie" 7 października organizuje w Gdyni otwarte “Muzyczne Uwielbienie 24h”. – Muzycy każdą godzinę modlitwy będą rozpoczynać jedną dziesiątką różańca. W ten sposób przez dobę rozważą wszystkie tajemnice różańcowe i wydłużą naszą modlitwę na granicach do 24 godzin – podkreśla ks. Łukasz Grelewicz, koordynator wydarzenia "Różaniec Do Granic" w archidiecezji gdańskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 października

Środa, XXX Tydzień zwykły
+ Święto świętych Apostołów Szymona i  Judy Tadeusza
Cały tłum starał się Go dotknąć, poniewa moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 19,2-5;Łk 6,12-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter