Do bezinteresownej pomocy każdemu choremu – zamiast wyzysku, który nie zwraca uwagi na ludzką godność - wezwał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W przypadającym w poniedziałek Światowym Dniu Chorego odprawił on mszę w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli.
Arcybiskup przypomniał, że Światowy Dzień Chorego, ustanowiony z inicjatywy Jana Pawła II, obchodzony jest już po raz 27. W tym roku główne uroczystości odbywają się w Kalkucie. "Nazwa tego miasta przypomina nam św. Matkę Teresę, która tam swoją postawą uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych, co pomaga nam zrozumieć, że podstawowym kryterium działania powinna być bezinteresowna miłość wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczną czy religię" - podkreślił metropolita.
Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego są słowa "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie", podkreślające postawę bezinteresowności, która - jak wskazał arcybiskup - powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej i wszystkich chrześcijan pracujących w służbie zdrowia do "wyrażania istoty daru w darmowości i solidarności, co jest przeciwieństwem postawy wyzysku, niezwracającego uwagi na ludzką godność".
Abp Skworc zauważył, że "wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym jako o człowieku, istnieje potrzeba promowania – razem z papieżem Franciszkiem – kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia szerzącego się kultu zysku i odrzucenia".
"Światowy Dzień Chorego przypomina nam wszystkim – lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom, rodzinom, duchownym – o obowiązkach wobec człowieka chorego, którego winniśmy otaczać szczególną opieką medyczną i troską duchową" - wskazał.
Arcybiskup zaznaczył, że w służbie zdrowia jest wielu lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego cechującego się wysoką etyką, którzy doskonale wiedzą, że największą wartością jest człowiek. W imieniu chorych złożył im podziękowania za ofiarną służbę. Dziękował też władzom samorządowym Rudy Śląskiej i rodzinom chorych.
Hierarcha zachęcał do "bezinteresownej, braterskiej i siostrzanej pomocy każdemu choremu". "Myślę że to jest jakieś przygotowanie do życia w tej rzeczywistości, która jest przed nami – nowego Nieba i nowej Ziemi" - podsumował abp Skworc.
Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Obchody organizowane są w dniu, kiedy Kościół katolicki wspomina Matkę Bożą z Lourdes.