9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Potrzeba bezinteresownej pomocy każdemu choremu"

Ocena: 0
1236

Do bezinteresownej pomocy każdemu choremu – zamiast wyzysku, który nie zwraca uwagi na ludzką godność - wezwał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W przypadającym w poniedziałek Światowym Dniu Chorego odprawił on mszę w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli. 

fot. Pixabay, CC0

Arcybiskup przypomniał, że Światowy Dzień Chorego, ustanowiony z inicjatywy Jana Pawła II, obchodzony jest już po raz 27. W tym roku główne uroczystości odbywają się w Kalkucie. "Nazwa tego miasta przypomina nam św. Matkę Teresę, która tam swoją postawą uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych, co pomaga nam zrozumieć, że podstawowym kryterium działania powinna być bezinteresowna miłość wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczną czy religię" - podkreślił metropolita. 

Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego są słowa "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie", podkreślające postawę bezinteresowności, która - jak wskazał arcybiskup - powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej i wszystkich chrześcijan pracujących w służbie zdrowia do "wyrażania istoty daru w darmowości i solidarności, co jest przeciwieństwem postawy wyzysku, niezwracającego uwagi na ludzką godność". 

Abp Skworc zauważył, że "wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym jako o człowieku, istnieje potrzeba promowania – razem z papieżem Franciszkiem – kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia szerzącego się kultu zysku i odrzucenia". 

"Światowy Dzień Chorego przypomina nam wszystkim – lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom, rodzinom, duchownym – o obowiązkach wobec człowieka chorego, którego winniśmy otaczać szczególną opieką medyczną i troską duchową" - wskazał. 

Arcybiskup zaznaczył, że w służbie zdrowia jest wielu lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego cechującego się wysoką etyką, którzy doskonale wiedzą, że największą wartością jest człowiek. W imieniu chorych złożył im podziękowania za ofiarną służbę. Dziękował też władzom samorządowym Rudy Śląskiej i rodzinom chorych. 

Hierarcha zachęcał do "bezinteresownej, braterskiej i siostrzanej pomocy każdemu choremu". "Myślę że to jest jakieś przygotowanie do życia w tej rzeczywistości, która jest przed nami – nowego Nieba i nowej Ziemi" - podsumował abp Skworc. 

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Obchody organizowane są w dniu, kiedy Kościół katolicki wspomina Matkę Bożą z Lourdes.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter