29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Posługując się ludzką rodziną Bóg wkroczył w historię świata"

Ocena: 0
1795

W niedzielę Świętej Rodziny wszystkie małżeństwa w Polsce będą mogły odnowić swoje przyrzeczenia w czasie liturgii – zapowiedział bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu ds. Rodziny. Wyjaśnił, że rodzina powinna być dziś absolutnym priorytetem dla Kościoła, a duszpasterstwo rodzin opierać się – jak proponuje Franciszek – na przyjęciu, towarzyszeniu, rozeznawaniu i integracji.

fot. BP KEP

Podczas 380. Zebrania plenarnego KEP w Płocku biskupi zaproponowali, aby podczas Niedzieli Świętej Rodziny, która winna być dniem modlitwy o świętość małżeństw i rodzin (w tym roku 30 grudnia), nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w każdej polskiej parafii. Jak to powinno przebiegać? 

Bp Wiesław Śmigiel: Posługując się ludzką rodziną Bóg wkroczył w historię świata oraz w Jezusie Chrystusie w pełni objawił swoją miłość do ludzkości i do każdego człowieka. W rodzinie, w której Maryja stała się Matką Boga, a św. Józef Opiekunem Jezusa, Jezus „wzrastał w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 52). Dlatego w naturalny sposób Niedziela Świętej Rodziny wskazuje na wartość małżeństwa i rodziny. 

Problemy jakie przeżywają współczesne rodziny wzywają Kościół przede wszystkim do modlitwy o świętość realizowaną w środowisku rodzinnym. Dlatego inicjatywa KEP, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem szczególnej troski o rodziny. Jedna z propozycji dotyczy odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Każda inicjatywa wzmacniająca więź małżeńską i otwierająca na łaskę tego sakramentu jest ważna. 

Tym razem chcemy przypomnieć wszystkim o pięknie miłości, którą zostaliśmy obdarowani przez Boga. W przeżywaniu miłości ludzie wierzący otrzymali także szczególną pomoc, którą jest sakrament małżeństwa. Papież Franciszek przypomniał, że jest on darem dla uświęcenia i zbawienia małżonków oraz „stałym przypomnieniem dla Kościoła tego, co dokonało się na Krzyżu”, bowiem małżonkowie „wzajemnie dla siebie i dla dzieci są świadkami zbawienia” (por. „Amoris laetitia”, nr 74).

Wskazania jak w praktyce przeprowadzić ten obrzęd otrzymali wszyscy duszpasterze w Polsce. Jest to pomoc pastoralna, która składa się z tekstu odnowienia przyrzeczeń, propozycji homilii, modlitwy powszechnej oraz modlitwy w intencji rodzin. Poszczególne parafie bardzo się różnią, w zależności od regionu Polski, wielkości i środowiska, dlatego szczegóły jak przeprowadzić ten obrzęd należą do księży proboszczów, którzy najlepiej znają swoje wspólnoty. 

Zaraz po swym wyborze, 7 czerwca br. na przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP Ksiądz Biskup powiedział, że „Radę ds. Rodziny bez wahania mogę zaliczyć do jednych z najważniejszych w ramach struktury Episkopatu” oraz, że „całe duszpasterstwo winno być rozumiane w kluczu rodzinnym”. Jak konkretnie należy to rozumieć? A przede wszystkim jak wprowadzić w praktykę duszpasterskiej działalności każdej polskiej parafii? 

Zdajemy sobie sprawę, że wszelkie działania duszpasterskie winny być podejmowane w kluczu rodzinnym. Kiedy mówimy o duszpasterstwie dzieci, to przecież jest to okazja do ożywienia całej wspólnoty rodzinnej. Podobnie jest z duszpasterstwem młodzieży, a nawet ludzi w podeszłym wieku, gdyż są oni skarbem dla swoich krewnych. Papież Franciszek podkreśla, że komunikacja, swoisty pomost pomiędzy dziećmi, młodzieżą i dziadkami jest niezwykle ważny dla przekazu wiary. Podstawowe zadanie, to najpierw uświadomienie, że wszyscy, czyli cały Kościół, duchowni, osoby konsekrowane i wierni świeccy, odpowiadają za duszpasterstwo rodzin. Na płaszczyźnie organizacyjnej dążymy do sytuacji, aby w każdej parafii wierni mieli możliwość skorzystać z pomocy doradców życia rodzinnego, najlepiej małżeństw. Ponadto w ramach większych struktur, takich jak dekanat lub miasto, dobrze jeśli działają katolickie i specjalistyczne ośrodki dla małżeństw i rodzin. 

Dotąd istotnym instrumentem przygotowania do życia w rodzinie były kursy przedmałżeńskie. Na ostatnim Synodzie Biskupów oraz w adhortacji „Amoris Laetitia” pada postulat systematycznej formacji małżonków. Jak powinna ona wyglądać, jaka rolę w tej formacji powinny spełniać same rodziny? 

Przygotowanie do sakramentu małżeństwa, to ważny komponent duszpasterstwa rodzin, ale nie wyczerpuje on troski Kościoła o rodzinę. Małżeństwa w różnych okresach wspólnego życia przeżywają też odrębne problemy i dlatego potrzebują towarzyszenia, wsparcia, pomocy i ukierunkowania. Duszpasterze pomagają w rozwoju wiary, ale nie zawsze duszpasterze, z różnych powodów, są w stanie być blisko wszystkich problemów rodzinnych. W budowaniu więzi małżeńskiej, pokonywaniu trudności codziennego życia, a także w procesie wychowania dzieci niekiedy inne małżeństwa, bardziej doświadczone, mogą służyć skuteczną pomocą. Dlatego ciągle poszukujemy chętnych i kompetentnych małżeństw, które byłby gotowe pomagać w ramach duszpasterstwa rodzin. Ogromną pomocą w drodze towarzyszenia rodzinie są małżeństwa zaangażowane w różne katolickie wspólnoty np. „Domowy Kościół”, „Equipes Notre-Dame”,„Stowarzyszenie Rodzin Katolickich”, „Spotkania Małżeńskie”. Pomocą służą również rodziny z Drogi Neokatechumenalnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter