28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po konsystorzu z 27 sierpnia najmłodszy kardynał będzie miał 48 lat

Ocena: 0
1119

Po konsystorzu z 27 sierpnia najmłodszym członkiem kolegium kardynalskiego będzie 48-letni bp Giorgio Maregno, włoski misjonarz w Mongolii, który od 2020 roku jest prefektem apostolskim Ułan Bator. Dotychczas najmłodszy kardynał, Dieudonné Nzapalainga z Republiki Środkowoafrykańskiej, ma obecnie 55 lat.

Fot. x. Paweł Kłys

Po raz pierwszy w historii swoich kardynałów będą miały: Mongolia, Paragwaj, Singapur i Timor Wschodni.

Wśród 21 kardynałów nominatów jest 16 elektorów, mających prawo udziału w konklawe wybierającym papieża, a także pięciu, którzy są już tego prawa pozbawieni, gdyż w dniu otrzymania nominacji na konsystorzu będą miel skończone 80 lat.

W gronie 16 elektorów sześciu reprezentuje Azję (dwóch kardynałów z Indii, po jednym z Korei Południowej, Mongolii, Singapuru i Timoru Wschodniego), czterech Europę (po jednym kardynale z Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch), czterech obie Ameryki (dwóch kardynałów z Brazylii, po jednym z Paragwaju i USA), a dwóch Afrykę (po jednym kardynale z Ghany i Nigerii).

Wśród nieelektorów jest jeden Amerykanin (z Kolumbii) oraz czterech Europejczyków (trzech Włochów i jeden Belg).

Aż siedmiu kardynałów nominatów jest zakonnikami. Jest wśród nich dwóch salezjanów oraz jeden franciszkanin, jeden jezuita, jeden legionista Chrystusa, jeden ojciec biały oraz jeden misjonarz Matki Bożej Pocieszycielki (Consolata).

Dwóch nominatów nie ma sakry biskupiej.

Będzie to ósmy konsystorz za pontyfikatu papieża Franciszka. Poprzednie odbywały się co roku w latach: 2014-2020.

Biorąc pod uwagę, że 6 czerwca 80 lat kończy meksykański kardynał Norberto Riviera Carrera i tym samym straci prawo do udziału w konklawe, po konsystorzu z 27 sierpnia będzie 132 kardynałów elektorów (w tym 87 – 65,9 proc. – mianowanych przez papieża Franciszka) oraz 97 nieelektorów. W sumie kolegium kardynalskie liczyć będzie 229 członków.

Do końca października 2022 roku 80 lat ukończy i prawo do udziału w konklawe straci czterech kolejnych kardynałów: Gregorio Rosa Chávez (3 września), Rubén Salazar Gómez (22 września), Giuseppe Bertello (1 października), Gianfranco Ravasi (18 października). Tylko jeden z nich pochodzi z nominacji papieża Franciszka.

Oznacza to, że po 18 października br. będzie 128 kardynałów elektorów, w tym 86 z nominacji obecnego papieża, a więc nieco ponad 67 proc. wszystkich uczestników ewentualnego konklawe. Ponieważ do wyboru nowego biskupa Rzymu wymagane jest co najmniej 2/3 (czyli 66,6 proc.) głosów oddanych podczas konklawe, to kardynałowie mianowani przez Franciszka będą mieli większość wystarczającą do wyboru następnego papieża.

Czytaj także: Ojciec Święty ogłosił dziś nazwiska 21 nowych kardynałów

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 21, 20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do Ducha Świętego

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter