20 lipca
piątek
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Płomień wdzięczności" na Groniu Jana Pawła II

Ocena: 0
887

Za kanonizację papieża Polaka i 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce dziękować będą turyści i pielgrzymi podczas wieczornej Eucharystii 2 kwietnia na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym.

2016-04-02 12:05
rk / Andrychów (KAI), mz

Po liturgii, którą odprawi, ks. Marcin Sandok, opiekun Grup Modlitewnych św. Ojca Pio, zapalona zostanie góralska watra – „Płomień Wdzięczności” za wyniesienie Karola Wojtyłę na ołtarze.

Groń Jana Pawła II (890 metrów n.p.m.) to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża Polaka. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie na szczyt przychodził z pobliskich Wadowic.

Pomysłodawcami i inicjatorami stworzenia tu kaplicy byli kilkanaście lat temu Stefan i Danuta Jakubowscy z Andrychowa. Dzięki ich staraniom szczyt dawnej Jaworzyny otrzymał nazwę „Groń Jana Pawła II”.

W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r., a także podarowane przez niego różańce. Nieopodal znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i pomnik Jana Pawła II. W kaplicy cyklicznie odprawiane są Msze św. Tutaj kończy się od ponad 30 lat także „Rajd Szlakami Jana Pawła II”.

Beskidzkie „sanktuarium” stanowi wotum za ocalenie papieża. Dlatego ma symboliczne wymiary – 13 na 5 metrów – nawiązujące do daty zamachu na życie Jana Pawła II (13 maja 1981 roku). We wrześniu 1995 roku kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Kilka miesięcy wcześniej Jan Paweł II otrzymał w Skoczowie makietę górskiej kaplicy.

Ważną datą w dziejach tego miejsca był 16 czerwca 1999 r. Tego dnia Jan Paweł II, lecąc ze Starego Sącza na spotkanie do rodzinnych Wadowic, przelatywał nad Groniem i z helikoptera pobłogosławił sanktuarium. Drugi przelot papieskiego śmigłowca odbył się 17 sierpnia 2002 roku. Ojciec Święty po uroczystościach w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przeleciał nad rodzinną miejscowością, a potem, tym razem już przy słonecznej pogodzie, śmigłowiec papieski okrążył szczyt beskidzki, a następnie poleciał w kierunku Babiej Góry. Ojciec Święty z helikoptera ponownie oglądał kaplicę na górze swojego imienia i błogosławił zebranych tam około tysiąca wiernych.

W ciągu 20 lat istnienia kaplicę na Groniu odwiedziły dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów z Polski, a także Słowacji, Czech, Francji czy Niemiec. Od śmierci Jana Pawła II nie ustawały na Groniu prośby o beatyfikację a następnie kanonizację Karola Wojtyły.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI