9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: obrazy zbrodni apelują do sumienia ludzkości

Ocena: 0
177

Obrazy zamordowanych, ściętych, spalonych żywcem cywilów apelują do sumienia ludzkości – powiedział papież Franciszek w sobotę w Rzymie podczas spotkania z uczestnikami konferencji na temat prawa międzynarodowego.

– Zbyt często napływają z różnych teatrów działań wojennych świadectwa okrutnych zbrodni, prawdziwej zniewagi dla osób i ich godności, popełnionych z pogardą dla elementarnego szacunku, jaki należy się ich człowieczeństwu – oświadczył Franciszek. 

Jak dodał, „obrazy osób pozbawionych życia, okaleczonych, ściętych ciał, naszych braci i sióstr torturowanych, ukrzyżowanych, spalonych żywcem, znieważonych zwłok apelują do sumienia ludzkości”.

Na audiencji w Watykanie dla uczestników konferencji pod hasłem „Ochrona ludności cywilnej w konfliktach – rola organizacji humanitarnych i społeczeństwa obywatelskiego” papież przypomniał, że „antyczne miasta z ich tysiącletnimi skarbami kultury zamieniono w rumowiska”, a szpitale i szkoły zostały zburzone. W ten sposób całe pokolenia pozbawiono prawa do życia, zdrowia i edukacji – podkreślił.

– Ileż kościołów i innych miejsc kultu było celem zamierzonych ataków, niekiedy w czasie uroczystości liturgicznych, z licznymi ofiarami wśród wiernych i kapłanów zgromadzonych na modlitwie – powiedział Franciszek.

Zauważył, że „czasem również rozpowszechnienie takich informacji może prowadzić do swoistego nasycenia, które znieczula i w pewnym stopniu relatywizuje powagę problemów”. – A wtedy – ostrzegł – trudniej zdobyć się na współczucie i otworzyć własne sumienie w duchu solidarności.

Papież apelował o solidarność jako „cnotę moralną i postawę społeczną, z której może zrodzić się zaangażowanie na rzecz cierpiącej ludzkości”. 

Wyraził pragnienie, by organizacje humanitarne zawsze działały zgodnie z „fundamentalnymi zasadami humanizmu, bezstronności, neutralności i niezależności”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter