20 lipca
piątek
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Papieskie słowa powinny kształtować duchownych"

Ocena: 0
400

– Papieskie słowa powinny kształtować świadomość i duchowość osób duchownych – powiedział abp Polak, Prymas Polski. Uczestniczył on w briefingu podsumowującym Mszę dla polskiego duchowieństwa odprawioną przez papieża Franciszka.

2016-07-30, 14:32
mip / Kraków (KAI), rk
fot. PAP/Marcin Obara

– Ojciec Święty apelował, aby nie przebywać za zamkniętymi drzwiami, lecz wychodzić do świata – przypomniał. Wskazał, że to sam Jezus przyszedł do świata, po to by świat został w nim zbawiony.

Abp Polak ocenił, że wbrew temu co się mówi, księża nie są „wyjęci" ze świata. – Księża nie spadają na ziemię z księżyca. Rodzą się w konkretnych rodzinach, i w nich odkrywają swoje powołanie – zauważył. 

Metropolita gnieźnieński dodał, że Światowe Dni Młodzieży mogą być okazją do odnalezienia przez młodych drogi żywego powołania. – Bóg powołuje każdego, ale różne są powołania – przypomniał arcybiskup.

– Ten, który podejmuje drogę powołania musi pamiętać, że jest człowiekiem , któremu przebaczono, który sam doświadczył miłosierdzia – podkreślił abp Wojciech Polak.

W briefingu wzięła udział również s. Maksymilla Pliszka. Przełożona Zgromadzenia Sióstr Służebniczek zauważyła, że dzisiejsze słowo papieża jest wezwaniem do refleksji nad tym, kim są osoby konsekrowane i po co są w tym świecie. –Jest wezwaniem, aby nasze życie jeszcze głębiej przeżywać jako życie, w którym uobecniamy miłosierną miłość Jezusa w świecie – podkreśliła służebniczka dębicka.

– Najczęściej spotykamy się z pytaniem co siostry robią, natomiast papież podkreśla, że ciągle trzeba nam refleksji nad tym, kim jesteśmy – zauważyła s. Pliszka. Jak dodała to, co robią osoby konsekrowane ma wyrastać z tego kim one są, jako oddane Panu Bogu. 

– Nasze dzieła miłosierdzia mają wyrastać z naszej postawy miłosierdzia wobec ludzi, która ma z kolei wynikać z naszej relacji do Jezusa – powiedziała. Stwierdziła, iż świadectwo osób konsekrowanych jest istotne także wobec młodych, którzy podczas ŚDM zastanawiają się nad swoimi wyborami, nad tym, do czego ich Pan Bóg powołuję, a przecież powołuje również do życia konsekrowanego.

Podczas briefingu podsumowano spotkanie papieża Franciszka z polskim duchowieństwem podczas Mszy odprawionej w sobotę w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI