29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy biskup świdnicki: Na Twoje Słowo, Panie

Ocena: 0
680

Papież Franciszek mianował bp. Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, biskupem diecezjalnym w Świdnicy. Jego dewizą biskupią są słowa: „In VerboTuo, Domine” (Na Twoje Słowo, Panie). Bb Mendyk zastąpi odchodzącego na emeryturę bp. Ignacego Deca.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

Nowy biskup świdnicki Marek Mendyk ma 59 lat. Urodził w Głuszycy koło Wałbrzycha, na terenie obecnej diecezji świdnickiej. Jest doktorem w zakresie katechetyki. 24 grudnia 2008 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie przyjął w styczniu 2009 roku. W Konferencji Episkopatu Polski jest m.in. członkiem Rady Stałej oraz przewodniczącym Komisji ds. Wychowania Katolickiego i Asystentem Rady Szkół Katolickich. Należy również do Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Jest członkiem Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Odchodzący na emeryturę bp Ignacy Dec był pierwszym biskupem świdnickim. Pełnił tę posługę przez 16 lat. W Konferencji Episkopatu Polski był m.in. członkiem Rady Naukowej, w latach 2006-2016, członkiem Komisji Duchowieństwa KEP, zaś od roku 2013 jest przewodniczącym Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. W ubiegłym roku obchodził 15. rocznicę sakry biskupiej.

Diecezja świdnicka którą obejmie bp Mendyk, liczy około 630 000 mieszkańców, w tym ponad 550 000 katolików. Jest w niej 188 parafii, w których posługuje prawie 400 księży diecezjalnych i ok. 115 księży zakonnych. W czerwcu 2019 roku w Świdnicy odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 15-lecia diecezji Świdnickiej z udziałem Episkopatu Polski, który odbywał tam z tej okazji zebranie plenarne.

Nowo ogłoszony biskup świdnicki Marek Mendyk, udzielił pierwszego wywiadu dziennikarzom katolickich mediów diecezjalnych w Legnicy. Dzieli się w nim swoimi refleksjami i planami na przyszłość.

Ks. Piotr Nowosielski (Niedziela legnicka): Księże Biskupie. Dzisiejsza informacja podana przez Nuncjaturę o ustanowieniu księdza biskupem świdnickim, to swoisty prezent urodzinowy (bp Marek – urodzony 18 Marca 1961 r). Jak Ksiądz Biskup przyjmuje tą decyzję papieża Franciszka?

Bp Marek Mendyk: Każdą decyzję Ojca Świętego przyjmujemy zawsze z wiarą, ale też z pokorą i ufnością, że nowemu zadaniu, nowej misji towarzyszy Boża łaska i błogosławieństwo. Jako duszpasterze, zawsze mamy takie przekonanie, że Pan Bóg wybiera najpierw kogo chce i wyznacza takie czasy, i okoliczności, a potem posyła, by mocą Jego słowa iść do ludu i być świadkiem Zmartwychwstałego Pana. I to jest to przekonanie, które mi obecnie towarzyszy, w nowych dniach, które mnie czekają.

Został Ksiądz Biskup biskupem diecezjalnym innej diecezji, ale nie jest ona Księdzu Biskupowi nieznana…

Tak, można powiedzieć że trochę wracam do swego domu. Jakby zastosować obraz biblijny – to wracam do swojej Galilei, bo tam wszystko się zaczęło. Tam są miejsca, w których nie tylko się urodziłem, wychowywałem, ale też odczytywałem swoje życiowe powołanie. Tam przeżywałem swoje pierwsze rozterki, lęki, obawy i niepokoje. Ale tak jak w życiu Apostołów, w pewnym momencie przyszedł jakiś impuls, wewnętrzna Boża moc i zdecydowałem się odważniej pójść za Jezusem, po to, żeby przez jakiś czas swego życia kapłańskiego, a potem biskupiego, towarzysząc Jezusowi i chodząc za Nim – czasem może nawet Go wyprzedzając w swojej małości – uczyłem się nie tylko Go słuchać, ale i żyć jak On. A teraz po trzydziestu kilku latach kapłaństwa i przeszło 11 latach biskupiej posługi, wracam do tej swojej Galilei po to, żeby odważnie dzielić się słowem życia, które nie tylko słyszałem, ale i według którego starałem się moje życie układać. I z tą mocą Bożego Słowa, staram się iść do tych, do których Pan Bóg mnie dzisiaj posyła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter