25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Miłosierni czynem" - list pasterski Episkopatu

Ocena: 0
2138

"Skala ubóstwa w społeczeństwie polskim pokazuje, jak wciąż bardzo potrzebne jest zaangażowanie charytatywne Kościoła" – piszą biskupi w liście pasterskim o posłudze charytatywnej.

30 marca 2013 r. Abp Henryk Hoser SAC usługuje do stołu
podczas śniadania wielkanocnego dla ubogich i samotnych
w jadłodajni Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej

2016-04-20 14:37
BP KEP, tk / Warszawa (KAI), mz
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Kościół w Polsce prowadzi obecnie ponad 800 charytatywnych instytucji, które realizują ponad 5 tys. różnego rodzaju dzieł charytatywnych – czytamy w liście, który odczytany będzie w najbliższą niedzielę.

Biskupi zaznaczają, że dzieła charytatywne Kościoła prowadzą diecezje, żeńskie i męskie zakony, parafie oraz katolicy świeccy. Zwracają uwagę, że Kościół pomaga nie tylko swoim wiernym, ale także potrzebujących w innych krajach, w tym także wyznawców innych wyznań i religii.

W liście podkreśla się, że najlepszym świadectwem o miłości Bożej w życiu doczesnym jest miłość bliźniego, a jej szczególnym przejawem jest posługa charytatywna, którą Kościół od początku uważał za swoje prawo i niezbywalny obowiązek.

W Polsce Kościół prowadzi obecnie ponad 800 charytatywnych instytucji, które realizują ponad 5 tys. różnego rodzaju dzieł charytatywnych. Dzieła te prowadzą diecezje, żeńskie i męskie zakony, parafie jak również katolicy świeccy w formie różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń – zaznaczają biskupi. Dodają, że dzieła te powstają dzięki zaangażowaniu i pracy konkretnych ludzi Kościoła, którzy nieraz całe swoje życie poświęcają posłudze charytatywnej.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik o liście pasterskim Episkopatu Polski:

W dzieła miłosierdzia jest zaangażowanych ponad 30 tys. pracowników instytucji charytatywnych: duchownych i świeckich którzy razem z ponad 80 tys. wolontariuszy pracują w kościelnych hospicjach, noclegowniach, wydają posiłki, opiekują się dziećmi, osobami starszymi, uzależnionymi oraz niepełnosprawnymi. Poprzez wsparcie finansowe w ich posłudze dla bliźnich uczestniczy cały Kościół i obejmuje pomocą 3 miliony potrzebujących – przypomina Episkopat.

Autorzy listu zwracają uwagę, że trwająca już ćwierć wieku transformacja społeczno-ustrojowa i gospodarcza w Polsce nie wszystkim obywatelom przyniosła poprawę bytu oraz, że w porównaniu z państwami Europy Zachodniej wciąż jesteśmy społeczeństwem ludzi ubogich.

"Budowanie Kościoła jako wspólnoty miłości braterskiej i wzajemnej solidarności to wielkie zadanie uczniów Chrystusa" – czytamy w liście. Cytując Jana Pawła II, biskupi zaznaczają, że realizacja tego zadabnia wymaga od wszystkich ludzi Kościoła "otwartości na dar Bożej miłości oraz poszerzenia swojej wyobraźni miłosierdzia, której przejawem będzie nie tyle i nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim tak, aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr".

Przytaczają też słowa papieża Franciszka, że miłosierdzie stanowi istotę Ewangelii, a przez to także naszej wiary, ponieważ jest „siłą, która zwycięża wszystko, która wypełnia serce miłością i pociesza przebaczeniem”.

List zostanie odczytany w polskich Kościołach w najbliższą niedzielę, 24 kwietnia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter