5 czerwca
piątek
Waltera, Bonifacego, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Małżeństwo jest wyjątkowym wybraniem. "Bóg zawierza jednego człowieka drugiemu"

Ocena: 4.7
1318

Dobre wychowanie dzieci to największy wkład w życie społeczeństwa – powiedział bp Romuald Kamiński. Zgodnie z postanowieniami 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w przypadającą dziś Niedzielę Świętej Rodziny wierni modlą się o świętość małżeństw. W wielu parafiach w czasie uroczystych Mszy Świętych pary odnawiają swoją przysięgę.

fot. Pixabay, CC0

Takie uroczyste celebracje uświadamiają nam wartość powołania do małżeństwa, które wbrew powszechnemu przekonaniu jest wyjątkowym wybraniem. Bóg zawierza bowiem jednego człowieka drugiemu, a następnie obojgu – kobiecie i mężczyźnie – nowe życie – powiedział ordynariusz warszawsko-praski podkreślając, że dziecko jest cennym darem, który domaga się właściwego przyjęcia. 

Bp Kamiński zaznaczył, że właściwe wychowanie potomstwa to największy wkład człowieka w życie wspólnotowe. – Nie ma większego sukcesu i radości jak przyjęcie daru życia i pomoc w kształtowaniu i dojrzewaniu człowieka. Jest to największy wkład w dzieje rozwoju społeczeństwa i kraju. Od tego bowiem, jaka jest rodzina i jak wychowuje, zależy kształt naszego życia zbiorowego, a więc – czy będzie w nim miejsce dla życia, czy będzie w nim szacunek dla osoby ludzkiej, dla tego co nazywamy dobrem wspólnym – mówił bp Kamiński.

Biskup warszawsko-praski przypomniał, że wszystko zaczyna się od tej podstawowej wspólnoty jaką jest małżeństwo i rodzina. – Dlatego trzeba dokładać wszelkich starań duszpasterskich by nie tylko wspierać małżeństwa pomagając im realizować swoje powołanie, ale również modlić się za młodzież by właściwie rozeznała swoją drogę życia i w sposób odpowiedzialny przygotowała się do jej relacji – wskazał bp Kamiński. 

Wspomniał, że cenną przestrzenią gdzie młodzi mogą uczyć się dojrzałości i gdzie mają szansę spotkać świadków miłości i wierności małżeńskiej są liczne w Kościele wspólnoty. 

Święto Świętej Rodziny obchodzone jest przez Kościół katolickim w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 czerwca

Piątek, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika
Istotą Twojego słowa jest prawda *
i każdy Twój sprawiedliwy wyrok jest wieczny.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 3,10-17; Ps 119,157,160.161 i 165.166 i 168; Mk 12,35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter