19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Kryża: dziękuję wszystkim, którzy pomagają Polakom na Wschodzie

Ocena: 0
648

„Stoję w imieniu Kościoła na Wschodzie tu, na Jasnej Górze, by podziękować za wszystkich, którzy ten Kościół tworzą, mimo różnorakich trudów służą Chrystusowi i by podziękować wszystkim rodakom, którzy na różne sposoby tamtejszym wspólnotom pomagają" – mówił ks. Leszek Kryża. Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP w obchodzonym w niedzielę 22. Dniu Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie sprawował Mszę św. w częstochowskim sanktuarium. Wieczorem przewodniczył Apelowi Jasnogórskiemu.

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews

W homilii ks. Leszek Kryża zauważył, że wśród wiernych Kościoła katolickiego na Wschodzie, wciąż jeszcze są nasi rodacy, a wśród nas są tacy, którzy wspominają groby członków rodzin rozsiane na Wileńszczyźnie, Polesiu Wołyniu, na bezkresnej Syberii czy stepach Kazachstanu.

Przy tym pamiętamy dobrze na jakie trudności byli narażeni nasi bracia i siostry, ile musieli wycierpieć za polskość i wiarę, i to przez całe dziesięciolecia.

– przypomniał chrystusowiec.

Wskazując na odradzające się dziś wspólnoty katolickie za wschodnią granicą w krajach byłego Związku Sowieckiego, ks. Kryża zauważył, że aby zrozumieć tamtejszy Kościół, trzeba znać jego niezwykłą historię. Przywołał trzy wielkie postaci tworzące tamtą rzeczywistość wiary we współczesnych czasach: kard. Kazimierza Świątka, który już we wczesnych latach dzieciństwa doświadczył rzeczywistości syberyjskiego zesłania, uniknął wyroku śmierci wydanego na niego przez NKWD, ks. Antoniego Chomickiego z Wołynia, który został ojcem duchowym dla dziesiątków mieszkańców Podola, a który m.in. skazany był na łagry za krzewienie wiary oraz bł. ks. Władysława Bukowińskiego, łagiernika, apostoła w stepach Kazachstanu, gdzie chrzcił, spowiadał i błogosławił małżeństwa zesłanych tam Polaków, Niemców, Rosjan, Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości.

Ks. Kryża podkreślił też, że Polacy na Wschodzie to nie tylko „wymiar martyrologiczny, choć tragiczny i fundamentalny; jak ziarno rzucone w glebę, które obumiera, by przynieść plon”, ale także ci, rodacy-zesłańcy, którzy mimo skrajnie trudnych warunków poświęcali się pracy naukowej jak. np. Benedykt Dybowski, Bronisław Piłsudski czy Wacław Sieroszewski oraz kresowi poeci, politycy.

Te sztandarowe postaci są symbolem tysięcy innych zwyczajnych duchownych i świeckich różnych wyznań z absolutnie niezwykłą historią.

– mówił duchowny.

Odnosząc się do obecnej sytuacji, ks. Kryża wskazał na nowe niepokoje, które są udziałem rodaków i mieszkańców terytoriów b. ZSRR zwłaszcza Ukrainy i Białorusi.

Jednak dzięki wierze, która planowo niszczona, przetrwała, dzięki modlitwie i wysiłkowi wiernych i duszpasterzy, dzięki też zagranicznej pomocy, w tym z Polski, Kościół ma już swoje struktury, seminaria, klasztory.

– podkreślił dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Ks. Leszek Kryża przypomniał, że obecnie Kościołowi za wschodnią granicą służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy. „Piękną kartą tamtejszego Kościoła jest działalność charytatywna" – podkreślił kapłan.

Także dzięki funduszom zebranym w ramach Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie możliwa jest m.in. na renowacja kościołów i sal katechetycznych, wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży, wsparcie domów seniora i domów samotnej matki, stołówek i kuchni prowadzonych przez siostry i braci zakonnych dla dzieci, starszych i ubogich – uświadamiał chrystusowiec.

Ks. Kryża zaznaczył, że po to został ponad 30 lat temu powołany Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, „żeby tym wszystkim naszym rodakom i nie tylko im, powiedzieć: Polska o tobie pamięta”.

Przypomniał, że dziś z Kościołem w Polsce i poza jej granicami łączą się wierni z wielu parafii za wschodnią granicą, dziękując Bogu za modlitwę i składane ofiary. „Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” tam, za wschodnią granicą, jest dniem wdzięczności za tych, którzy pomagają duchowo i materialnie.

Pomoc modlitewna i materialna Kościołowi na Wschodzie to także wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół powszechny.

– wskazał ks. Leszek Kryża.

Ofiary z przeprowadzanej w niedzielę ogólnopolskiej zbiórki przy kościołach służą pomocą katolikom we wszystkich diecezjach w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

Przeczytaj także: Pomagamy bezkonkurencyjnie - wywiad R.Molendy z ks. Leszkiem Kryżą TchR

Fot. Twitter JasnaGoraNews

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter