19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Krzyk ofiar doszedł do nieba". Papież odprawił Mszę z księżmi - ofiarami wykorzystywania seksualnego w Chile

Ocena: 0
912

Papież Franciszek odprawił w sobotę Mszę Świętą z pięcioma księżmi z Chile, ofiarami nadużyć seksualnych w Kościele w tym kraju – poinformował Watykan. Kapłani zostali zaproszeni przez papieża do Rzymu i do niedzieli prowadzą z nim rozmowy.

fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA

To druga grupa ofiar wykorzystywania, która w ostatnich tygodniach przybyła z Chile do Watykanu.

Msza odbyła się w kaplicy Domu świętej Marty, gdzie mieszka Franciszek i gdzie zatrzymali się zaproszeni przez niego księża.

W wydanym komunikacie Watykan podkreślił, że celem spotkań papieża jest "dogłębne poznanie tego, co przeżyła część chilijskich wiernych i duchowieństwa". "Z pomocą pięciu kapłanów papież stara się zaradzić wewnętrznemu rozdarciu wspólnoty" kościelnej w Chile – głosi nota. "W ten sposób, kiedy wszyscy uświadomią sobie własne rany, będzie można rozpocząć odbudowę zdrowych relacji między wiernymi i ich duszpasterzami" – wyjaśniono w oświadczeniu.

W czwartek ogłoszony został list Franciszka do wiernych w Chile. Papież przyznał w nim: "Były sytuacje, których nie potrafiliśmy dostrzec ani pojąć. Jako Kościół nie mogliśmy iść dalej, lekceważąc ból naszych braci". "Ze wstydem muszę powiedzieć, że nie potrafiliśmy wysłuchać i zareagować na czas" – podkreślił. 

„Cały proces rewizji i oczyszczenia, jaki przeżywamy, jest możliwy dzięki wysiłkowi i wytrwałości konkretnych osób, które wbrew wszelkiej nadziei czy dyskredytacji nie ustawały w poszukiwaniu prawdy. Mam tu na myśli ofiary wykorzystania seksualnego i nadużyć władzy oraz tych, którzy w swoim czasie uwierzyli im i towarzyszyli im" – wyjaśnił Franciszek i dodał: "Krzyk ofiar doszedł do nieba".

Papież oświadczył, że nadużycia i ich ukrywanie są "nie do pogodzenia z logiką Ewangelii”.

W maju po tym, gdy papież wezwał do Watykanu cały episkopat Chile, wszyscy tamtejsi biskupi złożyli rezygnację na jego ręce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -