23 października
piątek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Jesteśmy zobowiązani do życia w prawdziwej wolności"

Ocena: 0
1799

Jeśli Polacy się nie nawrócą, stracą to co jest ich największym bogactwem – wolność wewnętrzną i narodową – ostrzegł abp Henryk Hoser SAC.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

W sobotni wieczór biskup senior diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Mszy Świętej w kościele Chrystusa Króla – świątyni będącej wotum narodu za „Cud nas Wisłą 1920 roku”. W czasie liturgii powitano kopię Jasnogórskiego Wizerunku.

W homilii abp Hoser powiedział, że apokaliptyczna walka między dobrem a złem toczy się w każdym człowieku, w każdym małżeństwie, w każdej rodzinie i w każdym narodzie. – Jesteśmy zaproszeni, by być wolnymi obywatelami Królestwa Niebieskiego, jednak władca tego świata – śmiercionośny oskarżyciel robi wszystko, byśmy stali się niewolnikami. Im bardziej ulegamy jego pokusom, im bardziej jesteśmy sobie niechętni, im bardziej się zwalczamy czy wręcz nienawidzimy, tym bardziej poddajemy się działaniu księcia ciemności – ostrzegł duchowny.

Abp Hoser przypomniał, że nasi przodkowie stając wobec różnych tragedii i doświadczając Bożej opieki, w XVII wieku wybrali Najświętszą Maryję Pannę na Królową Polski. – Jako ich spadkobiercy i poddani Maryi jesteśmy zobowiązani do życia w prawdziwej wolności, której wyrazem jest miłość Boga i drugiego człowieka – oświadczył duchowny. 

– Prośmy Ją, byśmy Jej nie zdradzali, byśmy tak jak Ona dbali o ludzkie życie, nie marnowali go, nie zabijali go – zaapelował abp Hoser mówiąc, że zło toczy polski naród. – Zabija się dziś tych, którzy nie mogą się bronić, zabija się dar życia poprzez różne nałogi – jednym z największych jest alkoholizm. Plaga pijaństwa prześladuje nas od pokoleń. Zgodnie z najnowszymi danymi – rocznie na głowę jednego mieszkańca naszego kraju, włącznie z niemowlętami i starcami, przypada już jedenaście litrów czystego alkoholu – ubolewał biskup senior diecezji warszawsko-praskiej.

– To niszczy nasze rodziny, społeczeństwo, cały naród. Nie możemy się do tego stopnia upodlić – powiedział abp Hoser zachęcając do szukania ratunku u Maryi, tak jak szukali go nasi przodkowie w 1920 roku. – Ona jest ucieczką grzeszników. Ona jest naszą ostatnią deską ratunku. To nasza Matka i Królowa, która zna wszystkie nasze bolączki i chce nam pomóc – mówił duchowny zachęcając do modlitwy o nawrócenie osobiste i społeczne.

Peregrynacja Kopii Jasnogórskiego Wizerunku zakończy się w diecezji warszawsko-praskiej w sobotę 16 czerwca. 

Uroczystości pożegnania z udziałem Episkopatu Polski odbędą się w kościele Najczystrzego Serca Maryi przy placu Szembeka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Piątek, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-6; Ps 24,1b-6; Łk 12,54-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter