27 października
wtorek
Iwony, Sabiny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inicjatywy różańcowe w październiku

Ocena: 2.1125
894

Modlitwa o zatrzymanie pandemii, męski różaniec, rekolekcje i pielgrzymki róż żywego różańca – to niektóre wydarzenia i inicjatywy związane z październikiem – miesiącem szczególnie poświęconym modlitwie różańcowej, w którym przypada uroczystość Matki Bożej Różańcowej.

Fot. cathopic.com

Dzień Modlitwy Różańcowej u dominikanów

Już po raz jedenasty w kościele ojców dominikanów na Służewie odbędzie się Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej. W sobotę w programie znajdzie się msza święta pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego, a dzień wcześniej w piątek 2 października wykład różańcowy o. Michała Szałkowskiego OP, duszpasterza pielgrzymów z sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Gidlach.

Sobotnią część rozpocznie o godz. 10.00 modlitwa różańcowa dzieci, po niej – modlitwa różańcowa Żywego Różańca i czcicieli Matki Bożej, następnie sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej.

O godz. 15.00 różańcem będą się modlić osoby chore i niepełnosprawne, a o 20.30 nastąpi modlitwa śpiewem Akatystu ku czci Bogarodzicy. Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej zakończy się różańcem światła o godz. 21.15.

Różaniec o ustanie pandemii

W diecezji warszawsko-praskiej od marca trwa nieustanna modlitwa różańcowa o zatrzymanie epidemii koronawirusa. Modlitwa została zainicjowana 25 marca, od Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, wkrótce po ogłoszeniu światowej pandemii i wprowadzeniu pierwszych obostrzeń sanitarnych, i ma postać całodobowej modlitwy różańcowej.

Podejmijmy intensywną modlitwę wstawienniczą o zatrzymanie choroby na całym świecie. Z doświadczenia pamiętamy że w modlitwie jest siła i potęga, razem z otwartymi sercami możemy wymodlić cud i łaskę zatrzymania choroby, niech ten czas będzie dla nas wszystkich rozlaniem obfitości łask, przeniknięcia serc głębokim pokojem, czasem wsparcia, ochrony duchowej, niech stanie się dla każdego z nas Bożą tarczą obronną

– apelował w marcu ks. Roman Kot, moderator Kół Żywego Różańca Diecezji Warszawsko–Praskiej.

Liczymy na każdą chętna osobę, która w zaciszu domowym, przy zapalonej świecy podejmie stałą godzinną modlitwę

– napisał ks. Kot.

Męskie różańce

Na wspólną modlitwę w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Męski Różaniec” zapraszają w sobotę 3 października o godz. 10.00 w parafii św. Michała Archanioła w Zamościu wspólnoty: Wojownicy Maryi, Żołnierze Chrystusa i Mężczyźni św. Józefa.

Męskie modlitwy różańcowe to jednak regularna inicjatywa obejmująca ponad 30 miejsc w całej Polsce, od Świnoujścia, przez Warszawę, po Przemyśl. Więcej informacji na stronie meskirozaniec.pl
Różańcowe rekolekcje

W dniach 1-3 października odbędą się Jasnogórskie Rekolekcje Różańcowe, organizowane co roku przed uroczystością Matki Bożej Różańcowej. Przybywają na nie tysiące pielgrzymów różańcowych z różnych rejonów Polski i świata. Nauki wybranych kaznodziejów, ćwiczenia duchowe, świadectwa pracy apostolskiej, rozmowy, spotkania podczas konferencji, wspólne modlitwy – służą pogłębieniu duchowości, a jednocześnie budują wzajemne więzi i osobiste odniesienia we wspólnocie – jak w rodzinie.

W tym roku rekolekcje poprowadzi o. Mirosław Legawiec OSPPE, były prowincjał Niemieckiej Prowincji Zakonu Paulinów.

Pielgrzymki Róż Żywego Różańca

W październiku w poszczególnych diecezjach odbywają się także Pielgrzymki Róż Żywego Różańca (ogólnopolska pielgrzymka miała miejsce 6 czerwca na Jasnej Górze). Na przykład w archidiecezji przemyskiej pielgrzymka zaplanowana została 10 października. W tym roku zaproponowano formułę spotkań w ramach dekanatów, czyli jednostek administracyjnych grupujących parafie z danego regionu, dla których wyznaczone zostały 23 miejsca spotkań.

Będą to tego dnia m.in. archikatedra przemyska, Kalwaria Pacławska, parafie w Krośnie, Łańcucie, Strachocinie, Leżajsku, Przeworsku czy kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Pełna lista miejsc pielgrzymkowych dostępna jest na stronie archidiecezji przemyskiej.

Hasłem pielgrzymki są słowa „Różaniec lekarstwem dla uleczenia otwartych ran zadanych Kościołowi”. W ramach stałych punktów każdej dekanalnej pielgrzymki będą katechezy formacyjne, różaniec w łączności z metropolitą przemyski abp. Adamem Szalem (transmisja Radia FARA z archikatedry przemyskiej), msza święta i modlitwa różańcowa z przygotowanymi rozważaniami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 października

Wtorek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 5,21-33; Ps 128,1b-5; Łk 13,18-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter