1 października
czwartek
Danuty, Remigiusza, Teresy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Idź do świata pełen śmiałości i męstwa". W Krakowie święcenia biskupie ks. prof. Janusza Mastalskiego

Ocena: 0
1575

Ks. prof. Janusz Mastalski przyjął w sobotę w katedrze na Wawelu święcenia biskupie. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego, wykładowca i pedagog został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej 3 grudnia. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Dominus spes mea” (Pan moją nadzieją). Przed rozpoczęciem liturgii nad Krakowem zabrzmiał dzwon Zygmunta.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Sakry biskupiej udzielił ks. Mastalskiemu abp Marek Jędraszewski, a współkonsekratorami byli kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W katedrze obecni byli m. in. biskupi metropolii krakowskiej z Tarnowa, Kielc i Bielska-Białej, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, krakowscy biskupi pomocniczy Jan Szkodoń, Jan Zając oraz Damian Muskus OFM, duchowieństwo, klerycy seminariów duchownych w Krakowie i Wrocławiu oraz rodzina i przyjaciele nowego biskupa.

Bp Janusz Mastalski przyjął jako swoje zawołanie słowa Psalmu 71 „Dominus spes mea” (Pan moją nadzieją), a jego stolicą tytularną jest Noba.

W homilii abp Jędraszewski mówił, że dzisiejsze wydarzenie sięga „samych początków Kościoła”, ale odnosi się także do jego przyszłości. – Swoją wiarą i swoim świadectwem wiary masz bowiem dalej budować Chrystusowy Kościół – mówił hierarcha, zwracając się do nowego biskupa.

– Jego to mamy nieustannie głosić w porę i nie w porę światu, który – jak często tego z bólem doświadczamy – za wszelką cenę chce żyć tak, jakby Boga w ogóle nie było. Co więcej, zdarza się, że w obliczu świadectwa chrześcijan sięga on wręcz po agresję wobec nich i ucieka się do ich prześladowań – podkreślał metropolita krakowski. Dodał, że najgłębszym przejawem miłości pasterza w Kościele jest „ofiara z siebie dla innych i za innych”. – To sprawia, że miłość nie jest ani pięknoduchostwem, ani też pustosłowiem – zaznaczył.

– Taka też miłość, urzeczywistniana na co dzień poprzez czyn i prawdę, musi być fundamentem i zarazem głównym przejawem zatroskania każdego biskupa o zbawienie powierzonych mu przez Chrystusa ludzkich dusz – zauważył kaznodzieja. Wezwał też nowego biskupa: „Z mitrą na głowie, z pastorałem w ręce i z pierścieniem na dłoni idź do świata pełen śmiałości i męstwa. Nie bój się!”. – Idź do świata, wzywając wszystkich, aby na oścież otwierali drzwi Chrystusowi. Idź zgodnie z twym biskupim zawołaniem: Dominus spes mea (Pan moją nadzieją) – zakończył metropolita krakowski.

Pod koniec uroczystości zabrał głos nowy biskup, który nawiązał do swojego biskupiego hasła. – Chciałbym, aby cała moja posługa biskupia była przepełniona nadzieją wynikającą z tego, że to, co czynię, jest zgodne z wolą Bożą. Ufam, że tak będzie – mówił. Podziękował papieżowi Franciszkowi za „wyróżnienie i zaufanie”, a zgromadzonym w katedrze biskupom, kapłanom, rodzinie i przyjaciołom za modlitwę.

Herb bp. Mastalskiego przedstawia na niebieskiej tarczy złoty krzyż, którego trzy ramiona posiadają zakończenia w kształcie lilii, zaś czwarte ramię w dolnej części przyjmuje kształt kotwicy. W centralnym miejscu tarczy, na przecięciu się ramion krzyża umieszczone zostało serce, z którego wydobywają się płomienie.

Bp Janusz Mastalski urodził się 4 maja 1964 r. w Krakowie. Po przyjęciu 21 maja 1989 r. święceń prezbiteratu, przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii Gdów, a przez kolejne trzy lata w parafii św. Szczepana w Krakowie. 

W 1994 r. został skierowany na studia z zakresu pedagogiki oraz studia doktoranckie. Od 1995 r. jest związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (wcześniej: Papieska Akademia Teologiczna). W 1998 r. obronił pracę doktorską pt. „Realizacja procesu nauczania katechetycznego”, a w 2003 r. obronił pracę habilitacyjną pt. „Zasady edukacyjne w katechezie”. Również od 2003 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Katechetyków.

W 2005 r. został kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej, zaś w latach 2006-2010 pracował na stanowisku profesora PAT. Od 2008 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, uzyskując w tym czasie tytuł naukowy profesora, a następnie stanowisko profesora zwyczajnego UPJPII. Od 2014 r. był prorektorem ds. studentów i dydaktyki. W trakcie swojej pracy naukowej współpracował także z innymi uczelniami, był ekspertem w Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Od lipca 2017 r. pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Wygłosił ponad 300 rekolekcji w Polsce i zagranicą. Wypromował blisko 400 licencjatów i magistrów, a także 12 doktorów. Opublikował ok. 150 artykułów z zakresu wychowania dzieci i młodzieży. Napisał 25 książek naukowych i popularnonaukowych. Jest twórcą podręcznika „Zarys teorii wychowania”, a także m.in. monografii, takich jak: „Chrześcijanin wobec agresji w rodzinie”, „Modlitwa kapłańska”, „Samotność globalnego nastolatka”, „Pokusy kapłańskie” i „Lęki kapłańskie”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 października

Czwartek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy, doktora Kościoła
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 19,21-27; Ps 27,7-9c.13-14; Łk 10,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter