23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Dziękujmy miłosiernemu Bogu za ocalenie"

Ocena: 0
1369

Mszę świętą w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeszli obozowe piekło, odprawiono 27 stycznia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

2016-01-27 14:20
rk / Oświęcim (KAI), mz
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Okazją jest obchodzona dziś 71. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. W modlitwie, której przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel, uczestniczyli m.in. byli więźniowie obozu, przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Centrum Modlitwy.

Ordynariusz bielsko-żywiecki modlił się za ofiary obozów, ale także za tych, których cierpienia, mimo wyzwolenia, trwały przez długie późniejsze lata. – Dziś chcemy dziękować Bogu za ten dzień wyzwolenia, za przerwanie działania fabryki śmierci i narzędzia straszliwego poniżenia człowieka, chcemy Bogu dziękować za każdego człowieka, który dożył tego dnia wyzwolenia, za ocalonych – powiedział biskup, przypominając, że żołnierze 60. Armii I Frontu Ukraińskiego wkroczyli do KL Auschwitz 71. lat temu przed godziną 15.00.

– Ci, którzy przeżyli, ocaleli, do dziś noszą pamięć o straszliwych cierpieniach. Pamiętamy o tych, którzy ginęli w Auschwitz, w Birkenau. Pamiętamy o tych, którzy umierali w kolejnych latach po wojnie aż do naszych dni. Polecamy ich Bożemu miłosierdziu – dodał hierarcha i zachęcił do modlitwy o uleczenie ran, przebaczenie i „unicestwienie nienawiści i zła w sercu człowieka”.

W homilii bp Pindel odwołał się do historii Dawida z czytania dnia – Księgi Samuela (2 Sm 7,4-17). Zwrócił uwagę na „ogrom miłosierdzia Boga”, jakie jest ukazane w słowach proroka Natana, zapowiadających narodziny potomka z rodu Dawidowego – Syna Bożego.

– Przeżywamy ten Jubileusz Miłosierdzia i wciąż odkrywamy kolejne przejawy tego, jak Bóg jest wspaniałomyślny, łaskawy miłosierny, jak pochyla się nad człowiekiem, którego należałoby odrzucić, ukarać, zapomnieć. A Bóg ze swojej strony raz po raz daje wspaniałomyślną ofertę przekraczającą ludzkie oczekiwania – zauważył duchowny.

Ordynariusz zaznaczył, że warto dziękować Bogu za to, że możemy ogłaszać w naszym pokoleniu najbardziej radosną Dobrą Nowinę. – Jesteś ocalony nie tylko ze śmierci, bo twoje ciało zmartwychwstanie i będziesz mógł żyć na zawsze z Bogiem, ale także jesteś ocalony, jeżeli zwrócisz z się do Jezusa i odwrócisz się od wpływów Złego – dodał.

Biskup zachęcił uczestników Eucharystii do wyrażania wdzięczności miłosiernemu Bogu, „który troszczy się, by zakopać przepaści nienawiści, złości, śmierci, grzechu, żeby zniweczyć to wszystko, co człowiek, za podszeptem Złego, dokonać może w swym sercu i wobec innych ludzi”.

Wśród kapłanów koncelebrujących liturgię byli m.in. księża i zakonnicy pracujący na terenie dekanatu oświęcimskiego, archidiecezji krakowskiej oraz kapłani związani z Centrum Dialogu i Modlitwy.

W głównych uroczystościach na terenie byłego obozu niemieckiego w Brzezince biorą udział m.in. byli więźniowie obozu, prezydenci Polski i Chorwacji.

Dzień wyzwolenia obozu Auschwitz jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter