21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Do udziału w synodzie zaproszeni są wszyscy". List otwarty tzw. osób kontaktowych AW na rozpoczęcie synodu

Ocena: 0
408

Wzorem warszawskich biskupów tzw. osoby kontaktowe z Archidiecezji Warszawskiej wystosowały List otwarty, w którym do udziału w diecezjalnym etapie synodu o synodalności Archidiecezja Warszawska zaprasza wszystkie środowiska.

Fot. archidiecezja.warszawa.pl

Do udziału w synodzie zaproszeni są wszyscy, bez wyjątku – podkreślają w Liście otwartym: ks. Matteo Campagnaro, Beata Chojnacka i Piotr Szular. Zdecydowali się na wystosowanie Listu otwartego, aby ich zaproszenie dotarło do jak największej liczby osób i środowisk, zarówno wierzących, jak i żyjących obecnie z dala od wspólnoty Kościoła. Wyżej wymienieni zachęcają do zaangażowania się w prace synodalne w parafiach i różnych środowiskach.

"W Kościele, w społeczeństwie jesteśmy na tej samej drodze, idziemy ramię w ramię” – zwracają uwagę i dodają: “słuchanie jest pierwszym krokiem, aby “podążać razem”. A to – jak twierdzą – wymaga otwartego umysłu i serca, bez uprzedzeń. Zachęcają do wzajemnego słuchania, dzielenia się doświadczeniem i przeżywaniem wiary w Kościele.

Zapraszają też na otwarte spotkania synodalne, jakie będą organizowane na poziomie diecezjalnym. Pierwsze odbędzie się za miesiąc na temat “Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”.

Osoby kontaktowe zachęcają też do odwiedzania strony internetowej synodu w archidiecezji. Pod adresem synod.mkw.pl zarówno można znaleźć informacje o tym jak włączyć się w prace synodu, ale też przekazać swój głos w formie tekstu, nagrania audio lub video. “Po autentycznym dialogu, odpowiedzcie na problemy przedstawione do konsultacji oraz te, które w waszym środowisku są ważne i aktualne” – zachęcają do refleksji i dzielenia się odpowiedziami na pytania synodalne.

O swojej roli i zadaniach sygnatariusze listu piszą: “Nasz biskup, kard. Kazimierz Nycz, poprosił nas, byśmy animowali proces synodalny i byli osobami kontaktowymi między nim a osobami, który zechcą włączyć się w prace synodalne“. I dodają, że można się do nich zwracać z różnymi pytaniami i wątpliwościami.

Synod Biskupów “Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, który potrwa do 2023 r. ma trzy etapy diecezjalny, kontynentalny i powszechny. W Archidiecezji Warszawskiej został zainaugurowany przez kard. Kazimierza Nycza 17 października 2021 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. W uroczystej liturgii uczestniczyli liczni księża i przedstawiciele wszystkich parafii Archidiecezji Warszawskiej.

Czytaj:

PEŁNA TREŚĆ LISTU osób kontektowych

Drogie Siostry i drodzy Bracia, którzy mieszkacie na terenie Archidiecezji Warszawskiej,

Odpowiadając na prośby Papieża Franciszka, piszemy do Was ten list, aby Was serdecznie zaprosić do udziału w ważnym wydarzeniu, którego otwarcie nastąpi w niedzielę 17 października br., w każdej diecezji świata. To Synod Biskupów ,,Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, który potrwa do października 2023 roku.

Ten synod jest inny od poprzednich. Papież Franciszek zaproponował trzy etapy: diecezjalny, kontynentalny i powszechny. Do udziału w synodzie zaproszeni są wszyscy, bez wyjątku. W Kościele, w społeczeństwie jesteśmy na tej samej drodze, idziemy ramię w ramię. Każdy z nas niesie w sercu pytania, szuka odpowiedzi i ma nadzieję, ze znajdzie odpowiedź. Suchanie siebie jest pierwszym krokiem, aby ,,podążać razem”. To wymaga otwartego umysłu i serca, bez uprzedzeń.

Może jesteś ochrzczony, ale już nie utrzymujesz kontaktu z Kościołem i nie uczestniczysz w życiu sakramentalnym? Może sprawy wiary wydają Ci się odległe od Twojego życia? Może jesteś w Kościele, ale trwasz w nim siłą rozpędu i tradycji? Albo, Kościół jest Twoim domem i zależy Ci, aby był miejscem spotkania z żywym Chrystusem, obecnym i mającym związek z Twoją codziennością.

Nasz biskup, kard. Kazimierz Nycz, poprosił nas, byśmy animowali proces synodalny i byli osobami kontaktowymi między nim a osobami, które zechcą włączyć się w prace synodalne. Zachęcamy, aby podjąć pracę wspólnie, w swoich środowiskach: we wspólnocie parafialnej, we wspólnocie zakonnej i kapłańskiej, w środowisku, które nie jest związane z Kościołem oraz żadną wspólnotą. Możecie również wypowiedzieć się indywidualnie. Każdy głos jest ważny i każdy jest wart usłyszenia.

Na stronie synod.mkw.pl znajdziecie pełne informacje, jak można włączyć się w prace synodu. Po autentycznym dialogu odpowiedzcie na problemy przedstawione do konsultacji, oraz te, które w Waszym środowisku są ważne i aktualne.

Zapraszamy Was tez na otwarte spotkania synodalne na poziomie diecezjalnym – pierwsze odbędzie się 23 listopada w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Temat spotkania: ,,Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalne go”. Więcej informacji i materiały służące przygotowaniu się do tej konsultacji synodalnej znajdziecie na stronie synod.mkw.pl.

Jeśli jesteś gotów włączyć się w te prace i podążać razem z nami, to prosimy o zgłoszenie uczestnictwa Twojej grupy, środowiska oraz osoby kontaktowej na adres e-ma il sekretariat.synodu@archwwa.pl.
W sprawie różnych wątpliwości, pytań możesz zwracać się do nas jako diecezjalnych osób kontaktowych.

ks. Matteo Campagnaro
Beata Chojnacka
Piotr Szular

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter