20 kwietnia
wtorek
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Dar na Stulecie" - już ponad 1300 inicjatyw na pięciu kontynentach

Ocena: 0
643

Niemal dokładnie rok temu, w 99. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, zainaugurowano na Wawelu  projekt „duchowego pomnika” zbudowanego z inicjatyw podejmowanych jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża. Dotychczasowy bilans projektu „Dar na Stulecie” to już ponad 1300 inicjatyw na pięciu kontynentach.

Do udziału w trwających jeszcze i nowych inicjatywach - modlitewnych, charytatywnych, naukowych, artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych - zaproszeni zostali wszyscy: osoby indywidualne, parafie, instytucje, szkoły, stowarzyszenia i wspólnoty. Inicjatywy można rejestrować na specjalnej platformie www.darna100.pl. Tam też znaleźć można propozycje podjęcia różnych inicjatyw oraz szereg materiałów, które mogą pomóc w rozpropagowaniu akcji.

Celem inicjatywy „Dar na Stulecie” jest budowa "duchowego pomnika" dla Jana Pawła II, wyzwolenie dobrej, społecznej energii i budowanie solidarności ponad podziałami. Jak tłumaczył o. Maciej Zięba OP, pomysłodawca akcji, ma być ona formą odpowiedzi na papieskie wezwanie by „duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjąć z wiarą, nadzieją i miłością”.

Propozycje są najróżniejsze, których inicjatorami są nie tylko stowarzyszenia i instytucje, ale również poszczególne rodziny, grupy i wspólnoty oraz nawet osoby indywidualne, podejmujące np. zobowiązania do studiowania nauczania Jana Pawła II.

I tak np. Anna z Wrzosów podejmuje do końca 2020 r. nowennę do św. Jana Pawła II w intencji młodych ludzi, by zawierali sakramentalne związki małżeńskie i zakładali trwałe, święte rodziny i przyjmowali z miłością poczęte w nich życie. Klasa Ib Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu przygotowuje paczki z produktami spożywczymi dla Polaków mieszkających na Kresach. Przemysław zorganizował grupę dyskusyjną na Uniwersytecie Yale, której celem jest analiza nauczania Jana Pawła II, w szczególności encyklik Laborem exercens oraz Centesimus annus. Klasztor Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu buduje katolickie przedszkole dla 75 dzieci. Papieskie Forum Młodych zaprasza do nagrania przez Internet hymnu papieskiego. Parafia w Jaśliskach nagrała serię filmików przybliżających temat miłości, narzeczeństwa, małżeństwa i rodziny w nawiązaniu do nauczania Jana Pawła II. Katarzyna z Reykjaviku zobowiązuje się do codziennego odmawiania różańca za ojczyznę oraz za zdrowie i błogosławieństwo dla wszystkich ludzi, szczególnie w czasie pandemii.

Wiele instytucji, czy szkół na całym świecie korzysta z propozycji przygotowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II – wystawy „Karol Wojtyła. Narodziny”, która zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Ojca Świętego.

Z umieszczonej na stronie www.darna100.pl mapy wynika, że wciąż nowe zgłoszenia napływają z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.

Zakończenie projektu nastąpić miało 18 maja 2020 r. w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. W tym dniu, w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie miało zostać złożone wotum - księga ze spisem wszystkich działań duchowych i materialnych podjętych w ramach projektu, jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża. Z uwagi na sytuację epidemiczną zdecydowano jednak o przedłużeniu czasu trwania akcji do końca 2020 r. obchodzonego zresztą jako Rok św. Jana Pawła II.

Organizatorami akcji „Dar na Stulecie” są: Stowarzyszenie Lednica 2000, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Środowisko Ks. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II” oraz Instytut Tertio Millennio.

Do udziału w projekcie wielokrotnie przez ostatni rok zapraszał także tygodnik Idziemy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Wtorek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
«Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter