29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Dane ISKK to wyzwanie dla duszpasterzy"

Ocena: 0
1174

Ostatnie dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pokazują pewien trend sekularyzacji i są wyzwaniem dla naszego duszpasterstwa – uważa biskup pomocniczy radomski Piotr Turzyński.

2016-01-05 15:49
rm / Radom (KAI), mz

W diecezji radomskiej ponad 39 proc. wiernych regularnie uczestniczy w niedzielnej Eucharystii, a 16 proc. przyjmuje Komunię świętą. Z kolei poziom zaangażowania wiernych w różnego rodzaju wspólnotach i organizacjach parafialnych wynosi prawie 9 proc.

Według bp. Turzyńskiego, dane o osobach uczestniczących w niedzielnej Eucharystii i przyjmujących Komunię świętą są niepokojącym trendem. – Średnia krajowa w latach 80. ubiegłego wieku wynosiła ok. 50 proc. To pokazuje pewien trend sekularyzacji i jest to wyzwanie dla naszego duszpasterstwa. Dostrzegam również polaryzację polskich katolików, bowiem przybywa ludzi bardziej wierzących i świadomych chrześcijaństwa. Świadectwem tego niech będą powstające i rozwijające się grupy i ruchy formacyjne, które głębiej formują katolików – powiedział bp Turzyński, który był gościem Radia Plus Radom.

Bp Turzyński stwierdził też, że badania dominicantes i communicantes pokazują, że trzeba szukać drogi do tych 60 proc. wiernych, którzy nie uczęszczają na niedzielną Eucharystię. – To wyzwanie dla nas wszystkich. Wielu chrześcijan myśli i podejmuje zadanie ewangelizacji. Św. Jan Paweł II, czy teraz papież Franciszek mówią o potrzebie nowej ewangelizacji, to znaczy, że trzeba z nowym zapałem i także nowymi drogami docierać do ludzi z Dobrą Nowiną. Myślę, że nad tymi badaniami należy zrobić głębszą refleksję i na ich podstawie budować duszpasterską strategię. Te dane są cenne, bowiem są pewną prowokacją do szukania nowych dróg w działaniu ewangelizacyjnym – powiedział biskup pomocniczy radomski.

W ciągu ostatnich 20 lat poziom zaangażowania katolików w Polsce w różnego rodzaju wspólnotach i organizacjach parafialnych wzrósł dwukrotnie i wynosił w 2013 r. 8 proc. W diecezji radomskiej wskaźnik ten wynosił prawie 9 proc. Odnosząc się do tych danych, bpTurzyński zwrócił uwagę, że sytuacja radykalnie zmieniła się po Soborze Watykańskim II, który bardziej dowartościował świeckich i ich powołanie w Kościele i świecie. – Niestety, media mainstreamowe wciąż najczęściej pokazują tylko Kościół jako instytucję złożoną wyłącznie z biskupów i kapłanów. Tymczasem w ciągu ostatnich dziesięcioleci dostrzegamy większą aktywność świeckich. I to jest bardzo dobrze. Trzeba iść dalej, bo 9 proc. świeckich zaangażowanych w naszej diecezji to ciągle bardzo mało, ale to wymaga zmiany podejścia również duchownych. Z drugiej strony warto pamiętać, że jesteśmy po doświadczeniach komunistycznych, gdzie władze podsuwały ludzi, aby inwigilować Kościół – zauważył bp Turzyński.

Jego zdaniem, do tej pory media marginalizowały chrześcijan i ich działalność duszpasterską. – Media pokazują nam zredukowany świat, inny niż w rzeczywistości. Czasami odnoszę wrażenie, że katolicy są obywatelami drugiej kategorii. W obrazie medialnym zasadniczo nie istnieją szkoły katolickie, świetlice środowiskowe czy domy dziecka prowadzone przez siostry zakonne, nie słyszymy o Ruchu Światło-Życie czy Rycerzach Kolumba. Nie usłyszeliśmy, że w ostatnich dziesięcioleciach jak grzyby po deszczu urosły domy rekolekcyjne i tysiące ludzi każdego roku korzysta z różnych form duchowej regeneracji. Nie mówiąc o tym, że polskie Tatry w wakacje zapełniają się tłumami z grup parafialnych, akademickich i oazowych. Media dzisiejsze o tym nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć – ocenił biskup.

Po raz pierwszy ISKK obliczył również liczbę osób, które wyemigrowały za granicę. W 2014 r. liczba osób, które faktycznie przebywają poza terytorium Polski, choć są zameldowane na terenie parafii, wyniosła 2,7 mln. W diecezji radomskiej to 75 tys. osób.

– Polacy, nawet dobrze wykształceni, opuszczają kraj za chlebem. To boli. Czasem związane są z tym niestety dramaty małżeńskie i rodzinne. Ale z drugiej strony dostrzegam duże grupy Polaków w innych krajach, które uczestniczą w niedzielnych Mszach świętych. Być może to pewien element ewangelizacji w zachodniej Europie. Niektórzy młodzi Polacy dają takie dobre świadectwo jako katolicy. Byłem wśród Polaków w Szwajcarii i widziałem pełne kościoły. Budowałem się ich wiarą – zakończył bp Turzyński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter