23 stycznia
czwartek
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Chrześcijanie Litwy, Łotwy i Estonii ponowili swoje wyznanie wiary"

Ocena: 0
1512

Ojciec Święty w czasie audiencji ogólnej podsumował swoją 25 podróż zagraniczną, podczas której odwiedził obchodzące stulecie swej niepodległości kraje bałtyckie. Na Placu św. Piotra zebrało się około 15 tys. wiernych.

fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Franciszek przypomniał dramatyczne dzieje najnowsze krajów bałtyckich, które przeżyły pół wieku pod jarzmem okupacji, najpierw nazistowskiej a następnie sowieckiej. Podziękował przedstawicielom władz i Kościoła za zgotowane mu przyjęcie. Zaznaczył, że jego obecna wizyta odbywał się w bardzo odmiennej sytuacji z tą, jaką napotkał przed 25 laty święty Jan Paweł II. Stąd skoncentrował się na głoszeniu tym narodom radości Ewangelii i rewolucji miłosierdzia, będącej światłem dla codziennej drogi i solą nadającą smak zwyczajnemu życiu, chroniąc je przed zepsuciem przeciętności i samolubstwa.

Ojciec Święty podkreślił wymiar ekumeniczny swej 25 podróży zagranicznej, który znalazł wyraz w chwili modlitwy w katedrze w Rydze oraz podczas spotkania z młodzieżą w Tallinie. Zaznaczył, że spotykając się z władzami Litwy. Łotwy i Estonii podkreślił ich wkład w życie wspólnoty narodów. Zachęcał do dialogu między pokoleniami ludzi starszych a młodymi oraz, by zawsze łączono wolność z solidarnością i gościnnością.

Papież przypomniał, że młodzieży i osobom starszym poświęcone były dwa spotkania specjalne: z młodzieżą w Wilnie, a z osobami starszymi w Rydze. Następnie podczas spotkania z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami na Litwie wyraźnie ukazał wymiar stałości, aby być mocno zakorzenionymi w miłości Boga. Franciszek podkreślił ponadto swój apel, aby strzec pamięci o męczennikach.

Ojciec Święty oddał też hołd dla ofiar ludobójstwa Żydów na Litwie w 75 rocznicę likwidacji wileńskiego getta oraz wizyta w Muzeum Walki z Okupacją i o Wolność, gdzie upamiętniani są przetrzymywani, torturowani i zabijani przeciwnicy reżimu komunistycznego.

– Podczas trzech celebracji eucharystycznych – w Kownie, na Litwie, w Agłonie na Łotwie i w Tallinie w Estonii – święty wierny lud Boży, pielgrzymujący po tych ziemiach ponowił swoje „tak” dla Chrystusa, naszej nadziei; ponowił je wraz z Maryją, która zawsze okazuje się Matką swoich dzieci, zwłaszcza najbardziej cierpiących; ponowił je jako lud wybrany, kapłański i święty, w którego sercu Bóg rozbudza łaskę chrztu świętego – powiedział na zakończenie papież, nawiązując do haseł trzech poszczególnych etapów swojej 25 pielgrzymki poza granice Włoch.

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek nawiązał do podpisanego w minioną sobotę w Pekinie Porozumienia Tymczasowego między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową w sprawie mianowania biskupów w Chinach. Zapowiedział, że jeszcze dzisiaj ukaże się jego przesłanie do chińskich katolików i całego Kościoła powszechnego. Poprosił o modlitwę w intencji Kościoła w Chinach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 stycznia

Bogu zaufam, nie będę się lękał
Dziś w Kościele: czwartek, II tydzień zwykły, dzień powszedni
Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Sm 18,  6 9;  19, 1-7; Ps  56 (55), 2 -3. 9-10. 12-13; Mk 3,  7-12
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -