14 sierpnia
piątek
Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Chrześcijanie Litwy, Łotwy i Estonii ponowili swoje wyznanie wiary"

Ocena: 0
1678

Ojciec Święty w czasie audiencji ogólnej podsumował swoją 25 podróż zagraniczną, podczas której odwiedził obchodzące stulecie swej niepodległości kraje bałtyckie. Na Placu św. Piotra zebrało się około 15 tys. wiernych.

fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Franciszek przypomniał dramatyczne dzieje najnowsze krajów bałtyckich, które przeżyły pół wieku pod jarzmem okupacji, najpierw nazistowskiej a następnie sowieckiej. Podziękował przedstawicielom władz i Kościoła za zgotowane mu przyjęcie. Zaznaczył, że jego obecna wizyta odbywał się w bardzo odmiennej sytuacji z tą, jaką napotkał przed 25 laty święty Jan Paweł II. Stąd skoncentrował się na głoszeniu tym narodom radości Ewangelii i rewolucji miłosierdzia, będącej światłem dla codziennej drogi i solą nadającą smak zwyczajnemu życiu, chroniąc je przed zepsuciem przeciętności i samolubstwa.

Ojciec Święty podkreślił wymiar ekumeniczny swej 25 podróży zagranicznej, który znalazł wyraz w chwili modlitwy w katedrze w Rydze oraz podczas spotkania z młodzieżą w Tallinie. Zaznaczył, że spotykając się z władzami Litwy. Łotwy i Estonii podkreślił ich wkład w życie wspólnoty narodów. Zachęcał do dialogu między pokoleniami ludzi starszych a młodymi oraz, by zawsze łączono wolność z solidarnością i gościnnością.

Papież przypomniał, że młodzieży i osobom starszym poświęcone były dwa spotkania specjalne: z młodzieżą w Wilnie, a z osobami starszymi w Rydze. Następnie podczas spotkania z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami na Litwie wyraźnie ukazał wymiar stałości, aby być mocno zakorzenionymi w miłości Boga. Franciszek podkreślił ponadto swój apel, aby strzec pamięci o męczennikach.

Ojciec Święty oddał też hołd dla ofiar ludobójstwa Żydów na Litwie w 75 rocznicę likwidacji wileńskiego getta oraz wizyta w Muzeum Walki z Okupacją i o Wolność, gdzie upamiętniani są przetrzymywani, torturowani i zabijani przeciwnicy reżimu komunistycznego.

– Podczas trzech celebracji eucharystycznych – w Kownie, na Litwie, w Agłonie na Łotwie i w Tallinie w Estonii – święty wierny lud Boży, pielgrzymujący po tych ziemiach ponowił swoje „tak” dla Chrystusa, naszej nadziei; ponowił je wraz z Maryją, która zawsze okazuje się Matką swoich dzieci, zwłaszcza najbardziej cierpiących; ponowił je jako lud wybrany, kapłański i święty, w którego sercu Bóg rozbudza łaskę chrztu świętego – powiedział na zakończenie papież, nawiązując do haseł trzech poszczególnych etapów swojej 25 pielgrzymki poza granice Włoch.

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek nawiązał do podpisanego w minioną sobotę w Pekinie Porozumienia Tymczasowego między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową w sprawie mianowania biskupów w Chinach. Zapowiedział, że jeszcze dzisiaj ukaże się jego przesłanie do chińskich katolików i całego Kościoła powszechnego. Poprosił o modlitwę w intencji Kościoła w Chinach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 16, 1-15. 60. 63;Ps Iz 12, 2. 3 i 4-6; Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Modlitwy apelowe w dniu 14 sierpnia
będą włączone w uroczystości 
przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki
na polach Ossowa.

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter