4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Chciałbym wiele czasu spędzać w parafiach"

Ocena: 0
357

Chciałbym wiele czasu spędzać w parafiach naszej archidiecezji, żeby modlić się i ożywiać ducha wspólnoty i ewangelizacji – powiedział biskup nominat Andrzej Przybylski w wywiadzie udzielonym ks. Pawłowi Rytel-Andrianikowi, rzecznikowi Konferencji Episkopatu Polski.

fot. Episkopat.pl

Ks. Paweł Rytel-Andrianik (BP KEP): Jak ksiądz biskup nominat przyjął decyzję Ojca Świętego Franciszka?

Biskup nominat Andrzej Przybylski: Nigdy nie przewidziałbym takiego scenariusza. Pierwszy raz w życiu byłem w szpitalu na badaniach i właśnie wtedy, w pierwszym dniu pobytu otrzymałem telefon zapraszający na spotkanie z Księdzem Arcybiskupem Nuncjuszem.

Czułem o co może chodzić, bo przecież nasza archidiecezja już dłuższy czas czeka na biskupa pomocniczego, a wśród typowanych osób przez nasze środowisko kapłańskie, od czasu do czasu przewijało się moje nazwisko. Nie mogłem jednak uciec ze szpitala więc poprosiłem o inny termin spotkania. I tak w szpitalu przyszło mi rozważać moje ewentualne powołanie na biskupa pomocniczego w Częstochowie. 

Przypomniałem sobie wtedy to, o czym często mówiliśmy jako wychowawcy seminaryjni naszym klerykom. Pan Bóg czasem powołuje, jakby ze szpitala, nie zawsze tych najsilniejszych i najzdrowszych, ale powołując uzdrawia i daje siły. Kiedy więc ogłoszono mi decyzję Papieża Franciszka, z wielką ufnością w moc Bożą, a nie we własne siły, przyjąłem tę nominację. 
 

Na co chciałby ksiądz biskup nominat zwrócić uwagę w duszpasterstwie?

Chyba najbardziej na duchowe ożywienie parafii. Moje ostatnie dwa lata kapłaństwa spędziłem w dużej parafii w Zawierciu. Jako proboszcz, podobnie do innych moich braci proboszczów, zderzyłem się z falą laicyzacji w parafii, często z jej duchowym obumieraniem. Chciałbym wiele czasu spędzać w parafiach naszej archidiecezji, żeby modlić się i ożywiać ducha wspólnoty i ewangelizacji w parafiach.
 

Jaką rolę odgrywa sanktuarium jasnogórskie i duchowość maryjna w życiu księdza biskupa nominata?

Ja się nawracałem w bliskości Jasnej Góry. Jeszcze jako świecki student pedagogiki, przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej odkrywałem Jezusa. Dlatego, choć pochodzę z diecezji łowickiej, całe swoje kapłaństwo ofiarowałem Częstochowie i Jasnej Górze. W swoim życiu po prostu doświadczyłem tego, że Matka Boża jest najbezpieczniejszą i najpewniejszą drogą do Jezusa.
 

Czy znane są już data święceń i zawołanie biskupie?

Sakra biskupia planowana jest na 24 czerwca o godz. 11.00 w archikatedrze częstochowskiej. Serdecznie zapraszam. 

Czytając zaś listy św. Pawła szukałem w nich jakiegoś programu dla swojej biskupiej posługi. W ostatnie dwa dni przeczytałem je wszystkie i zostało mi w sercu powtarzane przez św. Pawła tak często sformułowanie: „In Christo”. Tak, chciałbym po prostu nauczać, służyć „w Chrystusie”.
 

Dziękuję i Szczęść Boże w posłudze biskupiej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter