2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki w Górce Duchownej: katolik jest posłuszny papieżowi (homilia)

Ocena: 0
376

Kto okazuje posłuszeństwo władzy piotrowej, ten zawsze pełni wolę Boga – mówił 23 sierpnia w sanktuarium Maryjnym w Górce Duchownej abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył tam uroczystościom ku czci Matki Bożej Pocieszenia, zachęcając pielgrzymów, by wsłuchiwali się w głos papieża Franciszka. (tekst homilii)

Fot. BP KEP

 W nawiązaniu do Ewangelii o prymacie Piotra abp Gądecki przekonywał, że "posłuszeństwo Piotrowi naszych czasów, właściwe osobie wierzącej, polega na przylgnięciu do słowa Bożego, przez które Bóg objawia i udziela siebie samego, i poprzez które codziennie odnawia swoje przymierze miłości".

Z tego słowa Bożego wytryska życie, które każdego dnia przekazuje się na nowo. Człowiek wierzący – posłuszny papieżowi – szuka od wczesnego rana żywego i trwałego kontaktu ze słowem Bożym, rozważając je i zachowując w swoim sercu jako skarb; czyniąc je rdzeniem każdego czynu i podstawowym kryterium każdego swojego wyboru

– mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał słowa św. Augustyna, że „jest wolą Boga, aby okazywało się posłuszeństwo temu, kto stoi na czele wspólnoty”.

Papież nie ma takiej władzy, aby coś wymusić na człowieku wierzącym. Jego «siła» polega na przekonywaniu ludzi, aby zrozumieli, że jesteśmy na właściwej drodze i że jesteśmy razem. Słuchając głosu papieża Franciszka jesteśmy zjednoczeni z Piotrem naszych czasów, ale także z jego następcą, którego imienia jeszcze nie znamy

– zauważył abp Gądecki.

Podczas uroczystości patronalnych ku czci Matki Bożej Pocieszenia metropolita poznański wprowadził do sanktuarium relikwie św. Jana Pawła II. W homilii, nawiązując do postaci Szebny i Eliakima z Księgi Izajasza, apelował także o uczciwe zarządzanie mieniem publicznym i o przylgnięcie do Maryi.

Głębszą odpowiedzią na miłość Maryi jest nasze zawierzenie, przez które najlepiej wyraża się maryjny wymiar życia ucznia Chrystusowego. W duchowości zawierzenia człowiek wprowadza Matkę Chrystusa we wszystko, co stanowi nasze własne życie wewnętrzne

– mówił abp Gądecki.

Słynący łaskami obraz Matki Boskiej Pocieszenia znajduje się w kościele w Górce Duchownej od XV wieku. W odpuście pod koniec sierpnia uczestniczy kilka tysięcy wiernych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter