18 grudnia
wtorek
Gracjana, Bogusława, Laurencji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życie jak partia szachów?

Ocena: 4.8
1186

Zakończył się niedawno mecz o mistrzostwo świata w szachach pomiędzy Norwegiem Magnusem Carlsenem a Amerykaninem włoskiego pochodzenia Fabianem Caruaną. Wygrał, broniąc tym samym tytułu, który dzierży od 2013 r., Norweg. W czasie trwania meczu ukazał się na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” artykuł zatytułowany „Jak pionki o wiele większej partii”. Jego autor przytacza wers perskiego poematu z XI w.: „Jesteśmy pionkami tajemniczej partii w szachy/ granej przez Boga…”. Cytuje też Luisa Borgesa: „Bóg wprawia w ruch gracza, ten zaś figurę./ Jaki bóg zza pleców Boga rozpoczyna fabułę/ z pyłu i czasu, i snów, i agonii? ”. Tak! Szachy od wieków inspirują do egzystencjalno-metafizycznych rozmyślań.

W dniach 30 listopada i 1 grudnia odbyły się w Rzymie Mistrzostwa Duchowieństwa w Szachach. Grali księża w Włoch, Polski, Meksyku, Rumunii, Filipin. Mistrzem został Sulit Froilan z Filipin. Piszący te słowa sukcesu nie odniósł, ale wynik: cztery przegrane, cztery wygrane i jeden remis, biorąc pod uwagę poziom graczy, nie był zły. Warto tutaj wspomnieć, że od lat szachowe mistrzostwa księży odbywają się także w Polsce. I jest to poważniejsza, zorganizowana z większym rozmachem, impreza, niż turniej we Włoszech.

Nie brakuje wydarzeń, w których historia szachów styka się z historią Kościoła. Na tym styku mamy m.in. płomienne mowy surowych kaznodziejów, oficjalne zakazy oraz rehabilitacje królewskiej gry. Ale nie tylko. Szachy bowiem pojawiają się także w literaturze chrześcijańskiej jako metafora ludzkiego losu, a nawet model życia duchowego. Dlaczego potępiano grę w szachy?
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (687), 9 grudnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -