25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Źródło siły katolika

Ocena: 0
2089

Po tylu negatywnych i smutnych wiadomościach, jakie w ostatnim czasie nadchodziły z Wielkiej Brytanii, wydarzenie z ubiegłego weekendu napełniło nową nadzieją mieszkańców Wysp, podczas gdy innym narodom europejskim dostarczyło ważnego przesłania w tym trudnym czasie dla katolików i samego Kościoła. Chodzi o Kongres Eucharystyczny „Adoremus”, który w dniach 7-9 września miał miejsce w Liverpoolu. Uczestniczyło w nim ok. 6 tys. delegatów z całego Zjednoczonego Królestwa oraz większość biskupów. Kongres Eucharystyczny w państwie, w którym dominują odłamy protestanckie, nieuznające realnej obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie, nie jest oczywistością. Ostatnie takie duże wydarzenie na Wyspach miało miejsce 110 lat temu, kiedy to władze zabroniły katolikom na jego zakończenie pójść w procesji eucharystycznej ulicami, aby nie wywołać prowokacji. Procesja bez Najświętszego Sakramentu jednak się odbyła i wzięło w niej udział 40 tys. ludzi.

W ubiegły weekend Kongres Eucharystyczny odbył się w zupełnie innym kontekście. Katolicy mogli swobodnie uczestniczyć w pięknej Mszy Świętej w katedrze Chrystusa Króla, którą na zakończenie spotkania odprawił kard. Vincent Nichols, a po jej zakończeniu poszli w publicznej procesji ulicami Liverpoolu wraz z przywódcami metodystów, baptystów i innych Kościołów niekatolickich. Procesja szła ulicami, przy których znajdują się puby, kluby, uniwersytet, a nawet niedawno zamknięta loża masońska. Nie było protestów, zakazów, opluwań, jak działo się to jeszcze niedawno i na co państwo przymykało oko. Przez cały czas trwania Kongresu otwarte były wystawy o cudach eucharystycznych, które odwiedzali również wyznawcy Kościołów protestanckich.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)