28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zimne kościoły

Ocena: 4.36
939

Pogoda w ostatnich dniach daje nam odczuć, że zaczęła się jesień. W tym roku odczujemy jesienny chłód nie tylko na dworze, ale również w budynkach. W Warszawie na klatkach schodowych pojawiły się ogłoszenia, aby oszczędnie korzystać z centralnego ogrzewania. Urzędy miejskie w Paryżu czy Berlinie zapowiadają niższe temperatury w budynkach użyteczności publicznej oraz krótszy czas działania bądź wręcz wyłączenie iluminacji historycznych budowli.

Co w takim razie będzie z kościołami? Już teraz przy chłodnej i wilgotnej aurze odczuwa się w świątyniach chłód, który ciągnie po nogach i lędźwiach. Ale nie oszukujmy się: problem ogrzewania kościołów nie pojawił się w tym roku. Tak naprawdę tylko większe i bogatsze parafie mogły sobie pozwolić na to, żeby wierni modlili się w świątyni w komfortowej temperaturze. Małe parafie, zwłaszcza wiejskie, radziły sobie jak mogły. Dobrym rozwiązaniem są chociażby poduszki z gąbki umieszczone na ławkach. Jakby nie było, budynku sakralnego nie da się ogrzać w takim stopniu, w jakim ogrzewamy prywatne mieszkania. Ale w tym roku niektórzy zapowiadają jeszcze bardziej drastyczne rozwiązania z uwagi na kryzys energetyczny.

Archidiecezja kolońska rozesłała do parafii prośbę, aby w sezonie zimowym 2022/2023 w ogóle nie ogrzewać kościołów. W liście do parafii pełnomocnik archidiecezji ds. środowiska napisał, że „kościoły nie były ogrzewane przez tysiąc lat i nie stanowiło to problemu”. Trudno się z nim nie zgodzić. Jednak problem polega na tym, że w ostatnich dziesięcioleciach wymagania ludzi co do jakości życia ogromnie wzrosły. Dotyczy to również obiektów sakralnych i pielgrzymkowych. Ludzie nie chcą już spać w zimnych domach dla pielgrzymów ani marznąć w świątyniach na nabożeństwach. Chcą wszędzie czuć się komfortowo. Niestety, z komfortem w tym roku będziemy musieli się pożegnać.

Ale niektórzy wierni nie będą mieli nawet nabożeństw w niekomfortowych warunkach, bo nie będą ich mieli wcale. Kilka dni temu holenderska diecezja Roermond poinformowała parafie o decyzji, że niedzielna Msza święta będzie odprawiana w nich co drugi tydzień. Jako powód rezygnacji z odprawiania niedzielnej Mszy co tydzień podano brak księży oraz wysokie ceny gazu i prądu. – Chociaż względy finansowe nigdy nie powinny być głównym przedmiotem spraw duszpasterskich, nie można ich również lekceważyć – powiedział wikariusz generalny diecezji. To już jest ekstremalna sytuacja, kiedy rezygnuje się z odprawiania niedzielnej Eucharystii. Bo o ile jeszcze da się zrozumieć, że nie wszędzie można uczestniczyć w codziennej Mszy świętej, o tyle perspektywa, że będzie coraz więcej miejsc, gdzie nie znajdziemy niedzielnej Eucharystii, napawa ogromnym smutkiem.

Niedawno odwiedziłam znajomego księdza posługującego w czterech parafiach w północnych Włoszech. W tygodniu odprawia Mszę bez wiernych w zamkniętym kościele, a w niedzielę na Eucharystię przychodzi kilka, kilkanaście osób. Niedzielna taca to ok. 20 euro. – Jak mam zapłacić za ogrzewanie i oświetlenie kościoła przy takiej tacy? – pyta retorycznie, wiedząc, że zimą będzie się cieplej ubierał pod ornat, a do czytania użyje latarki z telefonu, bo na lepsze oświetlenie prezbiterium nie starczy pieniędzy.

Porównując więc naszą sytuację z sytuacją katolików z Zachodu, możemy się cieszyć, że Msze są u nas odprawiane nie tylko co niedzielę, ale także w dzień powszedni. I to po kilka. Przy takim spojrzeniu chłód ciągnący od posadzki nie ma już takiego znaczenia. Zwłaszcza gdy pomyślimy, w jakich warunkach przeżywają Eucharystię nasi wschodni sąsiedzi: w schronach czy pod ostrzałem rakietowym. Możliwość udziału każdego dnia w Eucharystii to ogromny przywilej, którego często nie doceniamy. A że trzeba będzie się cieplej ubierać, to przecież nie problem.

Idziemy nr 39 (882), 25 września 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter