7 grudnia
czwartek
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zagłuszanie prawdy

Ocena: 3.9
1029

Na tragedię małego Kamila lewicowe pisma zareagowały mieszaniną agresji i paniki. Tragedia ta to bowiem czysta smierdiakowszczyzna. Tym, którzy dawno czytali „Braci Karamazow”, warto przypomnieć ten motyw. Smierdiakow jest nieuznanym przyrodnim bratem Iwana Karamazowa. Słucha jego dywagacji, że jeśli Boga nie ma, to wszystko wolno. To idea, którą od tamtej pory bardzo rozwinięto. Według niej ludzki los jest absurdem, ale człowiek w sposób wolny, więc arbitralny, nieskrępowany zakazami, nadaje sensy sprawom i rzeczom. Smierdiakow słucha, że wszystko wolno – i zabija ojca.

Inteligencja dywaguje, ale jej sylogizmy są jedynie grą. Lud reaguje i myśli prosto. I tak to właśnie wygląda dzisiaj. Jedni teoretyzują o prawie do nieposiadania dzieci. Albo o potencjalnie destrukcyjnym wpływie dziecka „na związek”. Ci, którzy nie teoretyzują, wcielają te teorie po swojemu. Rzecz można opisać jeszcze prościej. Kamil jest kolejną ofiarą rozbitej rodziny. Statystyki wyraźnie pokazują, że dzieci pozbawione w domu naturalnego ojca są znacznie częściej narażone na przemoc. Potwierdza to socjologia, kryminologia i potoczna obserwacja. Wystarczy krytycznie czytać gazety.

Ale prawda ta jest systematycznie przemilczana albo (gdy przemilczenia nie wystarczają) zagłuszana. W „Newsweeku” i „Gazecie Wyborczej” bez przerwy pisze się o „związkach”, doborze seksualnym, wzajemnej satysfakcji emocjonalnej. Ale wśród wielu podobnych tekstów nie pamiętam żadnego, który by mówił, że do „związku” trzeba szukać dobrego ojca lub matki dla dzieci, które w tym „związku” przyjdą na świat i które wspólnie trzeba będzie wychować. Zresztą, to nie przypadek. Sam koncept „związku” to relacja jedynie wzajemna, a nie społeczna. „Związek” nie musi być zawiązkiem. Może stać się początkiem rodziny, ale to nie należy do jego natury. Do jego natury należy raczej możliwość wykluczenia dzieci.

„Wyborcza” i „Newsweek” krzyczą, że Prawo i Sprawiedliwość walczy z seksualizacją dzieci, a w Częstochowie dziecko zabito. Dobrze (tak sobie pomyślałem, przywołując Dostojewskiego), że nie piszą, że Kamila zamęczono, bo rząd przejmuje się Ukrainą. Tego nie napisali, ale mogli. To „logika” na tym właśnie poziomie.

Demagogia i jej absurdy, choć same w sobie są formą przemocy, są symptomem rzeczy gorszej. Idzie rewolucja. Rewolucja, która ma obalić normatywne podstawy naszej kultury i życia społecznego. Tę rewolucję możemy skutecznie zatrzymać. Wymaga to wielkiej mobilizacji społecznej i musi mieć również (choć oczywiście nie tylko) wyraz polityczny. Owszem, „polityka” może tu stanowić przeszkodę – w tym tylko sensie, że będzie marną polityką, że marność jej kombinacji albo miałkość argumentacji pogrąży wielkość politycznych powinności i odpowiedzialności, które na nas ciążą. Jak pisał św. Jan Paweł II, nikt, niezależnie od stanu, nie ma prawa się od tych powinności uchylać.

Ale rewolucja może również zwyciężyć. Tym bardziej naszym wnukom i prawnukom będzie potrzebna pamięć, że zrobiliśmy wszystko, by cywilizację życia i rodziny obronić, że jeśli ją obalono, to wbrew racjom, którymi całym sercem się kierowaliśmy. Jeśli tak się stanie, pozostanie nam, a właściwie im, norwidowskie świadectwo cierpienia. I jeśli tak miałoby być – musimy je do tego wychować. Ale jeśli chcemy im tego oszczędzić (a przecież nie mamy prawa ich na to skazywać) – walczmy, po prostu.

Idziemy nr 21/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Publicysta, historyk, przez wiele lat czynny polityk; był m.in. marszałkiem Sejmu w latach 2005-2007, przewodniczącym KRRiTV, posłem do Parlamentu Europejskiego.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu - wspomnienie św. Ambrożego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter