28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zadanie na jesień życia

Ocena: 0
656

Nie trzeba jechać do naszych zachodnich sąsiadów, aby się przekonać, że po polskich ulicach porusza się coraz mniej dzieci, a coraz więcej seniorów. Jeszcze kilka lat temu obrazki przedstawiające głównie osoby starsze z chodzikami i rolatorami wiązały się z niemieckimi miastami, zwłaszcza kurortami wypoczynkowymi. Obecnie takie sceny coraz częściej widać w Polsce.

Nasze społeczeństwo, w takim samym tempie jak społeczeństwa zachodnie, a w niektórych przypadkach nawet szybciej, starzeje się. I tego świadome są coraz bardziej zarówno państwo, jak i Kościół. Zresztą, liczby mówią same za siebie: w ubiegłym roku urodziło się 355 tys. dzieci, co stanowi najniższy wynik od 2003 r., podczas gdy zmarło 477 tys. osób, czyli najwięcej od 1946 r. – to naturalnie skutek pandemii. Obecnie w Polsce ponad 9,5 mln osób ma 60 i więcej lat, co stanowi 25 proc. polskiego społeczeństwa. Dla porównania w Niemczech odsetek seniorów w wieku 65 i więcej lat stanowi 22 proc. Wniosek: nasze społeczeństwo cechuje tak samo podeszły wiek, jak u naszych sąsiadów zza Odry.

Prognozy przewidują, że do 2050 r. liczba polskich seniorów wyniesie 14 mln. Dzięki lepszym warunkom życia i opiece medycznej ludzie żyją coraz dłużej: w Polsce mężczyźni przeciętnie 74,1 roku, a kobiety 81,8. W Niemczech trochę dłużej: odpowiednio 78,6 i 83,4.

Dłuższe życie oznacza, że trzeba coś z tymi dodatkowymi latami zrobić. Stąd rozmaite propozycje kursów i zajęć sportowych dla seniorów, organizowanych przez uniwersytety trzeciego wieku, urzędy gmin, kluby. Okazuje się, że współcześni seniorzy są niekiedy bardziej zajęci niż ludzie w wieku produkcyjnym.

Wszystko się jednak zmieniło wraz z wybuchem pandemii. Odwołane zajęcia, brak możliwości podróży, spotkań z rodziną… To dla seniorów bardzo trudny czas. Psychologowie alarmują, że samotność osób starszych jest dużo cięższa niż ta dotykająca osoby młodsze. Dlatego w ostatnim czasie Kościół uruchomił sporo programów pomocowych dla seniorów, zwłaszcza poprzez lokalne oddziały Caritas. Także tegoroczna Jałmużna Wielkopostna – inicjatywa Caritas Polska – połączona jest ze zbiórką środków na pomoc seniorom jako grupie, która szczególnie ucierpiała w czasie pandemii. I chodzi tu nie tylko o pomoc materialną, ale także tę duchową, np. poprzez odwiedziny lub – w obecnym czasie pandemicznym – rozmowy telefoniczne z seniorami.

Głównym powodem ciężkiego znoszenia starości jest brak celu i sensu życia. Dobrze to wyraził ostatnio abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia: „Wszyscy żyją dziś o 20, 30 lat dłużej. Problem polega jednak na tym, że nie wiemy, jak przeżywać ten dodatkowy czas i czemu ma on służyć”. Dodał, że w Kościele mamy dobrze rozwiniętą duchowość ludzi starszych, ale tym, co pozostaje do zrobienia, jest jasne określenie zadań seniorów w społeczeństwie. Według niego zasadniczym zadaniem osób starszych jest przekaz wiary młodszym pokoleniom. „Ludzie starsi czynili to nawet tam, gdzie było to niemożliwe czy wręcz surowo zakazane, jak na przykład w sowieckim imperium” – powiedział abp Paglia. A tym, którzy nie mają swoich dzieci ani wnuków, pozostaje modlitwa za młodych, którzy obejmą kiedyś odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie. To piękne i wielkie zadanie, na które nie wpływa ani stan zdrowia, ani pandemia, ani warunki materialne.

Seniorzy mają swoje miejsce i swoją misję w społeczeństwie, a troska międzypokoleniowa może być obustronna: młodsi pomagają starszym fizycznie i materialnie, a starsi pomagają młodszym w sferze duchowej. Dla przypomnienia tej prawdy, którą niestety współczesne ideologie odrzucają, próbując wykluczyć i pozbyć się osób starszych, chorych i słabych ze wspólnego domu, jakim jest ten świat, papież ustanowił Międzynarodowy Dzień Osób Starszych i Dziadków, który będziemy w tym roku obchodzić po raz pierwszy w czwartą niedzielę lipca. Kiedyś pewien ksiądz zwrócił uwagę, że może właśnie dzięki tym starszym paniom, które codziennie modlą się w kościele, ten świat wciąż jeszcze istnieje. Bądźmy im za to wdzięczni.

Idziemy nr 10 (801), 07 marca 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter