19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Za naszych braci w Chinach

Ocena: 0
503

Trzeci rok mija od czasu rozpoczęcia rozmów Watykanu z rządem Chin. W kraju, który jest największą gospodarką świata, obywatelom nie tylko odbiera się podstawowe prawo do wyznawania religii, ale też stosuje wobec nich represje. 

Od  niemal 70 lat, po dojściu do władzy komunistów chińskich, chrześcijanie przeżywają dramat. W 1951 r. usunięto z Chin prawie wszystkich misjonarzy, duchownych i siostry zakonne uwięziono i poddano przymusowej indoktrynacji. Rząd Chin narzucił i usankcjonował istnienie tzw. Kościoła oficjalnego, zwanego też patriotycznym. Tak w 1957 r. powstało Patriotyczne Stowarzyszenie Kościoła Katolickiego w Chinach, które zaprzecza nauczaniu Kościoła katolickiego, m.in. odrzuca postanowienia Soboru Watykańskiego II, także dogmaty Kościoła, w tym te o nieomylności papieża czy o Wniebowzięciu NMP. Prawdziwa wspólnota wyznawców Kościoła katolickiego funkcjonuje w podziemiu. Katolicy stanowią 1 proc. liczącej prawie 1,5 mld ludności państwa. Kościół „podziemny” jest lojalny wobec Stolicy Apostolskiej. Choć posiada własną Konferencję Biskupów, biskupi i księża muszą być święceni potajemnie. Władze komunistyczne nadal prowadzą politykę represji, łącznie z zamykaniem duchownych i wiernych w więzieniach i obozach pracy.

Nie bez powodu przed 10 laty papież Benedykt XVI na Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach wybrał 24 maja - wspomnienie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Pod takim wezwaniem Maryja czczona jest w jednym z głównych chińskich sanktuariów - Sheshan w Szanghaju.

W ostatnią niedzielę podczas południowej modlitwy „Regina caeli” w Watykanie, papież Franciszek Matce Bożej z Sheshan zawierzył przyszłość Kościoła w Chinach. Tym samym odniósł się do rozmów prowadzonych obecnie między Stolicą Apostolską a władzami Chin w sprawie nawiązania relacji dwustronnych i uregulowania sytuacji tamtejszych chrześcijan, skupionych w dwóch wspólnotach: patriotycznej i katakumbowej.

Wielokrotnie już doświadczaliśmy wstawiennictwa Matki Bożej, w sytuacjach po ludzku beznadziejnych, tak iż wydało się ono odwracaniem biegu historii świata. Tak dzięki sile modlitwy różańcowej zwycięska bitwa pod Lepanto w 1571 r. uchroniła Europę przed muzułmańskim panowaniem. Papieskie wezwanie do modlitwy za Kościół w Chinach jest dziś bardzo aktualne. Modlitwa może odmienić los żyjących w podziemiu naszych braci chrześcijan.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter