28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyzwań aż nadto

Ocena: 3.2
766

Podobno w wielu firmach gotowe są już do wysłania kartki świąteczne do ministerstw i urzędów, ale… nie wiadomo, do kogo je adresować. Może to żart, jednak obrazuje, że jest to czas oczekiwania na nieuchronne zmiany. Dotyczy to również Kościoła w Polsce. Po ośmiu latach pewnej – choć według mnie, iluzorycznej – życzliwości ze strony rządzących, polegającej na okazjonalnej instrumentalizacji duchownych, i dobrego nastawienia do wiernych, będących w dużej części naturalnym zapleczem prawicy, być może przyjdzie czas oziębienia relacji. Jeśli bowiem nawet uznamy zapowiedź „opiłowywania katolików z przywilejów” za zabieg publicystyczny, to jednak część polityków w czasie kampanii postulowała renegocjację konkordatu, zdjęcie krzyży ze ścian w miejscach użyteczności publicznej, usunięcie lekcji religii ze szkół, ograniczenie obecności księży na uroczystościach państwowych czy likwidację Funduszu Kościelnego. Nie jest to łatwe, bo relacje państwo–Kościół opisują akty prawne, a postulaty rozdziału Kościoła od państwa są zupełnie puste, ponieważ tu gwarantem jest konstytucja. Mimo to widać, że istnieje sporo polityków i coraz więcej ich zwolenników, których marzeniem jest wypchnięcie Kościoła i wiary z przestrzeni publicznej do kruchty. Trzeba więc zadać sobie pytanie: czy hierarchowie, ale i proboszczowie, czują wiatr zmian i wiedzą, jak bronić Kościoła? I jak w tej rzeczywistości, w której dodatkowo mamy wielką falę laicyzacji, obejmującą głównie ludzi młodych, Kościół ma się odnaleźć?

Niezależnie od zmian polityczno-społecznych zapowiadają się zmiany w samym Kościele: metropolity w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz wybory przewodniczącego episkopatu. A to nie koniec, bo obrady sesji synodu w Rzymie pokazały, że idą zmiany w Kościele powszechnym. Być może tak radykalne, że dla wielu trudne do zaakceptowania.

A zatem wyzwań przed nami aż nadto. Pytanie, czy my wszyscy – świeccy, kapłani, Kościół hierarchiczny – mamy pomysł, jak żyć w świecie mniej przychylnym i przewidywalnym, a być może nawet w świecie bez Boga? Czym będzie Kościół w XXI w. i co będzie oznaczała przynależność do niego?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter