19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wykupują polską ziemię

Ocena: 0
3628
Przedsiębiorcy z Niemiec, Danii, Holandii, Luksemburga wykupują w Polsce ziemię rolną. Dużo bardziej niż ekspansja obcokrajowców, bulwersuje jednak postawa odpowiadających za politykę rolną polskich władz. W naszym tygodniku pisaliśmy o tej sprawie przed rokiem. Zagraniczni przedsiębiorcy z powodzeniem buszują w polskim prawie i na polskiej ziemi. Ale Ministerstwo Rolnictwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Agencje Nieruchomości Rolnej twierdzą, że problemu nie ma. Wyniki ostatniej kontroli NIK pokazują zaś, że proceder kwitnie. W „Rzeczpospolitej” podane były następujące dane: MSW twierdzi, że w latach 1999-2012 obcokrajowcy nabyli 46 tys. hektarów. NIK uważa, że te dane są przynajmniej czterokrotnie zaniżone.

Wykup polskiej ziemi nie zaczął się niepostrzeżenie i nie zaskoczył polskich władz tak jak zima, która zwykle zaskakuje polskich drogowców. Wykup trwa od około dziesięciu lat. Organizowane od półtora roku protesty rolników w większych miastach i w stolicy pod sejmem nie obchodzą rządu. Podobnie zresztą jak Agencji Nieruchomości Rolnych, których zadaniem jest monitorowanie obrotu ziemią rolną i przeciwdziałanie koncentracji gruntów. Pozostawieni sami sobie rolnicy są w walce o polską ziemię przegrani.

Zagranicznych przedsiębiorców przyciąga do nas niska cena ziemi, dobra jakość gleb, wypracowana marka polskich produktów na zagranicznych rynkach i może w największej mierze – łatwość nabycia ziemi. Przed rokiem specjalizowali się w nabywaniu ziemi na tzw. słupy. I nie było mitem, że na przetarg gruntów rolnych przyjeżdżał rowerem podstawiony przez obcokrajowca „rolnik”, często właściciel 1 ha, z mieszkaniem w mieście. Windował cenę hektara tak, że chłop z dziada pradziada nie miał szans na start w tej konkurencji. Obcokrajowcy wykrawają więc w zachodnich rejonach Polski najżyźniejsze grunty z ziemi, którą Agencja Rynku Rolnego miała przeznaczać na powiększenie polskich małych gospodarstw.

Chociaż zgodnie z prawem cudzoziemcy na zakup w Polsce gruntów rolnych muszą mieć zezwolenie MSW, żonglują lukami prawnymi dość swobodnie. Ostatnia kontrola NIK dowodzi, że obecnie kupują ziemię już nie na tzw. słupy, ale nabywają udziały w polskich spółkach będących właścicielami ziemi, na co nie muszą mieć pozwolenia.

Wyniki kontroli NIK to kolejny sygnał, że do sprawy powinny wkroczyć prokuratura i CBA. Kto więc zatrąbi wreszcie w uszy naszych posłów, żeby zabrali się do pracy i przegłosowali ustawę chroniącą polską ziemię?

Irena Świerdzewska
Idziemy nr 10 (442), 9 marca 2014 r.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)