29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wtedy w Polsce

Ocena: 4.9
904

W Rzymie są już przedstawiciele rządów Belgii, Francji, Holandii, Luksemburga, RFN i Włoch. Jest 24 marca 1957 roku, na następny dzień – we wszystkich tych krajach zapewne wolny od pracy, bo to Zwiastowanie Pańskie – przewidziane jest podpisanie układu zwanego dziś Traktatami Rzymskimi. Przedstawiciele układających się stron „zdecydowani ustalić podstawy coraz ściślejszej, trwałej jedności narodów europejskich /…/ obierając za zasadniczy cel swoich wysiłków stałą poprawę warunków życia i pracy swoich narodów /.../ uznając, że usunięcie istniejących przeszkód wymaga zharmonizowanej akcji dla zapewnienia trwałości rozwoju /…/ troszcząc się o umocnienie jedności swojej gospodarki i zapewnienie je harmonijnego rozwoju poprzez zmniejszenie różnic pomiędzy poszczególnymi regionami oraz usunięcie opóźnień w rozwoju regionów mniej uprzywilejowanych /…/ zdecydowani umocnić,  przez ustanowienie tego zespołu zasobów, rękojmię pokoju i wolności, wzywając inne narody Europy, podzielające ich ideały do przyłączenia się do ich wysiłków postanowili utworzyć Europejską Wspólnotę Gospodarczą”.

Ciekawa jestem, co pisały o tym wydarzeniu wydawane w Polsce gazety. Czy w ogóle ten temat się pojawił? A jeśli, to w jakim sosie? 

Bo w Polsce trwają jeszcze nadzieje rozbudzone przez Październik. Właśnie odbyły się – w styczniu – wybory i do Sejmu weszło – z łaskawości władzy, ale jednak  – 64 posłów bezpartyjnych, w tym 12 posłów katolickich, nie tylko z PAX-u. Równocześnie jednak Władysław Gomułka zapowiedział, że „rewolucyjna partia klasy robotniczej jaką jest PZPR nigdy nie odda władzy reakcji i restauratorom kapitalizmu w Polsce”.

Jeszcze wychodzi „Po prostu” – będzie zamknięte dopiero po wakacjach, w październiku, a mamy przecież marzec. Ale cenzura już z powrotem zaostrza kurs. Jeszcze jest – przywrócona po Październiku – religia w szkole, ale już zaraz pójdą obostrzenia o „dekrucyfikacji przestrzeni”. Religie wyrzucą, krzyże pozdejmują.

Sytuacja gospodarcza jest bardzo niedobra, zdarzają się strajki.

Co piszą ówczesne gazety o rzymskim spotkaniu sześciu państw? Czy i jak pokazują ten krok opluwanego przez PZPR kapitalizmu? A może przedstawia się nadchodzącą EWG jako odpowiedź „gnijącego Zachodu” na „sukces”, jakim w propagandzie jest RWPG, Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej z siedzibą w Moskwie (dziwnym trafem dopiero w 1962, kiedy EWG już się umocni i rozwinie, RWPG powoła Komitet Wykonawczy i inne biura).

Polacy w 1957 roku wiedzą, że z powodu moskiewskich decyzji zostali odcięci od Planu Marshalla, który sprawił, że Europa tak szybko podźwignęła się po wojnie. Polacy wiedzą, ale niewiele mogą zrobić, choć będą wiele razy próbować. Czeka ich jeszcze trzydzieści takich lat, choć już w 1979 roku niezwykły Polak, który został papieżem, zacznie mówić o jednej Europie. W Gnieźnie tamtego roku przypomni o chrystianizacji kolejnych państw, które ją tworzyły. Będzie mówił także do nieobecnych podkreślając „ufam, że mnie słyszą”. I „odsłoni duchową jedność chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje Zachodu i Wschodu”.

Przez wszystkie kolejne lata Jan Paweł II będzie nas – i całą Europę – uczył, napominał, przestrzegał: że Europa potrzebuje jedności i potrzebuje powrotu do korzeni.

Tak się składa, że wszystko, co mówił, jest wciąż aktualne. To jest nasze dziedzictwo i nasze zobowiązanie. Zwłaszcza teraz, w dniach hucznie obchodzonej europejskiej rocznicy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter