28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wino i wartości

Ocena: 0
2319

Będziemy wspólnie w Europie bronić wartości, które są nam wszystkim drogie, które leżą też u podstaw stylu naszego życia – mówiła Angela Merkel w styczniu ubiegłego roku po zamachu na paryską gazetę „Charlie Hebdo”. Jak wygląda owa obrona europejskich wartości, widać każdego dnia w różnych europejskich miastach. Przykładem niech będą ostatnie wizyty prezydenta Iranu Hasana Rouhaniego, który pielgrzymuje przez europejskie stolice, ubijając miliardowe kontrakty handlowe.

Podczas spotkania z premierem Włoch w Muzeach Kapitolińskich, by nie drażnić uczuć szacownego gościa, wszystkie antyczne posągi, które przedstawiały nagości żeńskie i męskie, zostały zasłonięte. Zadbano również o to, aby podczas kolacji nie podawać wina. Cóż, dla włoskiego rządu ważniejszy od własnego dziedzictwa kulturowego okazał się kontrakt na 17 mld euro.

Z niezręcznej sytuacji wyboru między wiernością wobec własnych wartości a uległością wobec gościa z innego kręgu kulturowego wybrnął prezydent Francji Holland, który spotkanie z Rouhanim odbył w pomieszczeniu bez nagich rzeźb czy obrazów oraz bez kolacji z winem, za to przy skromnym poczęstunku popołudniowym. Dzięki temu zyskał kontrakt na 15 mld euro.

Na tym tle najsłabiej wypadają Niemcy, które – wbrew temu, co mówiła Angela Merkel – oddają swoje wartości walkowerem, nie mając z tego nawet żadnych korzyści materialnych. Tu było zdejmowanie krzyży w budynkach kościelnych, które zostały przeznaczone na noclegownie dla muzułmańskich uchodźców, zakazywanie w szkołach obchodów Dnia św. Marcina, który zazwyczaj był hucznie obchodzony przez dzieci biorące udział w świętomarcińskich procesjach, wycofywanie bożonarodzeniowych symboli z przestrzeni publicznej i zakaz wspominania o tym święcie w szkołach i przedszkolach przez wzgląd na muzułmańskich uczniów. „Należy rozpocząć dyskusję o zasadach współżycia między kulturami” – skomentowała Merkel wydarzenia w noc sylwestrową w Kolonii i innych niemieckich miastach.

Owoce owej dyskusji widać już w związku z planowanymi pochodami karnawałowymi, które w Niemczech są nieodzowną częścią ostatnich dni poprzedzających Wielki Post. Te barwne korowody, które przechodzą ulicami największych miast Nadrenii – Północnej Westfalii, już stały się punktem zapalnym dialogu między kulturami. Jedne miasta wzywają uczestników parad do zachowania stosownego stroju – nierażącego i nieprowokującego muzułmańskich imigrantów, inne, jak np. Rheinberg, pochody odwołują. Władze tego nadreńskiego miasta przyznały, że po prostu nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa uczestnikom – i uczestniczkom – pochodu, którego trasa przebiega koło ośrodka dla uchodźców, goszczącego obecnie ponad czterystu imigrantów.

„Co jeszcze w przyszłości zostanie odwołanie?” – pyta coraz większa liczba obywateli niemieckich. „A może by tak odwołać Merkel?” – uważa już 40 proc. niemieckiego społeczeństwa. Chyba nikt będący przy zdrowych zmysłach nie wierzy już w zapewnienia pani kanclerz o zachowaniu europejskich zwyczajów, wartości i stylu życia w obliczu coraz to nowych ustępstw dokonywanych w imię „wzajemnego” dialogu i szacunku.

Okazuje się jednak, że może być inaczej. W czasie audiencji udzielonej przez papieża Franciszka prezydentowi Iranu w Watykanie wszystkie figury i obrazy były odsłonięte, a krzyże pozostały na swoim miejscu. Równocześnie Rouhani jakoś nie skarżył się, że jego uczucia religijne zostały obrażone. Co więcej, poprosił nawet papieża o modlitwę. A wino nadal pełni w Kościele ważną rolę, co w końcu też nikomu nie przeszkadza.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika Die Tagespost
Idziemy nr 6 (540), 7 lutego 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter