19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielkopostne trendy

Ocena: 4.75
861

Od Środy Popielcowej słyszymy zachęty do podejmowania wyrzeczeń wielkopostnych, robienia postanowień wielkopostnych, uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych. Ale czy można mówić o wielkopostnych trendach? Okazuje się, że tak. Zjawisko to występuje rokrocznie głównie na Zachodzie, ale od jakiegoś czasu obserwujemy je, oczywiście w mniejszym stopniu, także na naszym podwórku.

Tegoroczny Wielki Post jest już drugim przeżywanym pod znakiem pandemii i związanych z nią obostrzeń. W tym roku jednak, przyzwyczajeni już do maseczek, dezynfekcji rąk, odstępów itp., możemy trochę bardziej pomyśleć o znaczeniu tego okresu liturgicznego, niż tylko skupiać się na obostrzeniach. Jednakże przeglądając zachodnie media, zarówno katolickie, jak i świeckie, można spostrzec, że w tym roku Wielki Post zdominowała następująca kwestia: Skoro od roku nasze życie dostosowane jest do ograniczeń, zakazów i wyrzeczeń z powodu pandemii, to czy podejmowanie dodatkowych świadomych wyrzeczeń w czasie Wielkiego Postu nie jest zbyt wielkim wymaganiem?

Odpowiedź jest prosta. Wyrzeczenia narzucone przez sytuację, akurat w tym roku spowodowaną pandemią, to coś zupełnie innego niż dobrowolne wyrzeczenie się z jakiegoś lub – w przypadku Wielkiego Postu – Czyjegoś powodu. Nawet psychologowie podkreślają, że podjęcie dobrowolnego wyrzeczenia wymaga dużego wysiłku wewnętrznego i dlatego potrzebuje motywacji. Dla chrześcijan taką motywacją w wielkopostnych wyrzeczeniach jest Osoba Chrystusa. Podejmując umartwienia, chcemy towarzyszyć Mu w Jego drodze na Kalwarię.

Tymczasem na Zachodzie Wielki Post odłącza się od Męki i Śmierci naszego Pana, czyniąc z niego czterdziestodniową kampanię na rzecz środowiska, zdrowia, ładnego ciała, a nawet sztuki. W ostatnich latach niezmiennie popularnym trendem jest „post klimatyczny”, a – jak podają zachodnie media – w tym roku jest to opcja jeszcze łatwiejsza z powodu braku podróży lotniczych, rzadszego poruszania się samochodem czy domowego biura.

W niemieckim Hamm od lat prowadzona jest kampania „post od samochodu”. Zresztą, już w ubiegłych latach ewangeliccy biskupi w Niemczech wzywali wiernych do porzucenia samochodów w Wielkim Poście i udawania się do sklepów czy do pracy rowerem lub pieszo. Jednym z najnowszych trendów w poście klimatycznym jest „post od plastiku” – chodzi tu o zakupy w sklepach oferujących produkty bez opakowań. Jest jeszcze „post od chaosu”, czyli codzienne sprzątanie jednej szuflady czy szafki, aby po 40 dniach odzyskać dobre samopoczucie psychiczne. Następny jest „post zdrowotny”. W tegorocznym Wielkim Poście aż jedna trzecia Niemców deklaruje, że zamierza zrezygnować z alkoholu aż do Wielkanocy z uwagi na to, że spożywała go za dużo w czasie lockdownu.

W innym kierunku poszła Austria. W wielu tamtejszych kościołach i katedrach podczas Wielkiego Postu kładzie się nacisk na związek między wiarą a sztuką. Poszczególne diecezje oferują szeroki wachlarz wydarzeń artystycznych. Tradycją jest już projektowanie wielkopostnej zasłony głównego ołtarza w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, przykryje go ogromny fioletowy sweter o powierzchni 80 m kw. i wadze 200 kg – „dzieło” artysty Erwina Wurma.

Z kolei we Włoszech katolickie media proponują nabożeństwa Drogi Krzyżowej nawiązujące do pandemii: każda stacja to odniesienie do strachu, lęku, braku nadziei, jakie ludzie odczuwają z powodu sytuacji pandemicznej.

Wydawałoby się, że Wielkiego Postu nie da się skomercjalizować, bo przecież to taki smutny i ciężki okres w roku. A jednak. Współczesne trendy wielkopostne to nic innego jak zeświecczenie największego misterium naszej wiary. Nie poddawajmy się im i zamiast diety wybierzmy post, w myśl słów abp. Fultona Sheena: „Kościół pości, świat jest na diecie”.

Idziemy nr 09 (800), 24 lutego 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter