28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielkomiejski styl życia

Ocena: 0
3732

„Nie da się żyć w Warszawie” – słyszę często od różnych osób, zazwyczaj tych, które przyjechały do stolicy za pracą i osiedliły się tu na stałe. Cóż, jako rodowita warszawianka nie do końca podzielam tę opinię, bo tak naprawdę wszystko zależy od naszego wewnętrznego podejścia do danego miejsca. O ile, oczywiście, nie damy sobie narzucić czyjejś wizji tego, jak powinno nasze życie w danym miejscu wyglądać.

Można żyć spokojnie w Warszawie, a można żyć nerwowo na prowincji. Coraz częściej jednak przy rozbudowie lub budowie nowych miast, zwłaszcza w Azji i Afryce, bo tam jest na to wciąż sporo przestrzeni, twórcy nowoczesnych miast kreują potrzeby ludzi, którzy mają w nich zamieszkać. W ten sposób z góry narzucają im pewien styl życia, który ma uczynić z nich znerwicowanych pracoholików i bezmyślnych konsumentów rozrywki. Proces ten ciekawie opisuje reportażystka Paulina Wilk w swojej najnowszej książce „O miastach przyszłości”.

Twórcy futurystycznych miast, które powstają jak grzyby po deszczu w Korei Południowej, Japonii, Arabii Saudyjskiej, ale także w niektórych krajach afrykańskich (!) budują je w ten sposób, aby mieszkańcy prowadzili życie bez jakichkolwiek zobowiązań, koncentrując się na sobie samych i swoich potrzebach. Bezprecedensowym przykładem takiej metropolii jest położone 60 km od Seulu miasto Songdo, w którym królują szklane wieżowce otoczone zielonymi skwerami, z których jednak nikt nie korzysta, bo chodzi w nich jedynie o design. Songdo zostało wybudowane na wyspie o powierzchni 6 km2 jako miasto biznesu, w którym wszystko jest interaktywne. Pracownia Kohn Pedersen Fox, będąca autorem miasta, twierdzi, że ich projekt skierowany jest do cyfrowej społeczności, gdzie wszystkie codzienne sprawy załatwia się za pomocą internetu.

Do miast, które żyją 24 godziny na dobę, zaliczają się również Singapur, Tokio, Dubaj, Hongkong, gdzie ludzie poświęcają jedynie około pięciu godzin na sen. Pozostały czas spędzają na pracy, zakupach w galeriach handlowych otwartych 24 godziny na dobę i w centrach rozrywki. Autorka pisze, że kilkusetosobowe sale kinowe podczas nocnych seansów są pełne. Mieszkania budowane w tych hiperaktywnych metropoliach są natomiast bardzo małe, gdyż twórcy miast zakładają, że współczesny człowiek to singiel, który nigdy nie założy rodziny, więc po co mu duże mieszkanie. Nie mówiąc już o domu jednorodzinnym – tych nie buduje się w takich miastach wcale. Architekci współczesnych miast przyszłości przekonują, że od rodziny, dzieci i domowego ciepła ludzie wolą zakupy i rozrywkę, dlatego wielkie przestrzenie przeznacza się na centra handlowe, a jak najmniej na części mieszkalne.

Mieszkanie ma być nie tyle domem w całym tego słowa znaczeniu, ile jedynie miejscem do krótkiej drzemki, bo w Azji naukowcy pracują już nawet nad specjalnymi pigułkami, aby nie tracić czasu na sen. Podobnie zaczyna się dziać również w starych europejskich metropoliach, które przystosowywane są do obecnych trendów. Ale czy na pewno przystosowywane? A może jednak i tu próbuje się wymusić na mieszkańcach miast obowiązujący styl życia poprzez kreowanie przestrzeni sprzyjającej rozrywkowemu życiu bez zobowiązań? Co na to mieszkańcy na przykład Warszawy?

Otóż pokazują, że się z tym nie zgadzają. I w naszej stolicy akurat jednopokojowe apartamenty dla singli, w których korytarz i balkon – o przepraszam: foyer i loggia – są większe niż pokój mieszkalny, sprzedają się najgorzej. Największy popyt jest na dwu- i trzypokojowe mieszkania na osiedlu z placem zabaw i z pobliskim przedszkolem. A na nowych osiedlach pojawia się coraz więcej sąsiedzkich inicjatyw, które mają łączyć społeczność z danego miejsca. I nie w sposób interaktywny, ale realny. Wszystko zależy od nas: czy poddamy się biernej manipulacji naszym życiem, czy zawalczymy o to, na czym nam zależy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter